Budowanie z ceramiki – tradycja, wartość, wysoka odporność

Budowanie domu to przeważnie jedna z kluczowych decyzji w życiu człowieka. Marzenie o swobodzie, dostęp do tarasu i ogrodu, niechęć do sąsiadów w blokach – przyczyny zmiany zamieszkania na domek wolnostojący są rozmaite. Inwestycja z budową mieszkania nie zakończy się pozytywnie, jeśli dom nie posiądzie solidnych fundamentów.

pustaki ceramiczne marki Wienerberger

Źródło: Wienerberger.pl

Od setek lat o walorach polskich domków decyduje ceramika.
Stanowi ona produkt spośród gamy materiałów tzw. ceramiki budowlanej. W znaczeniu budowy domu chodzi o cegły, z których powstają ściany pod przyszłe pomieszczenia. Materiały ceglaste stanowią o sile polskich domków – aż 44 % mieszkańców wybiera mieszkania właśnie z tego materiału. Dom z cegieł ceramicznych to również przywiązanie do tradycji i kontynuacja tradycji zamków, a później dworków szlacheckich. I forty, i wille szlacheckie budowane były na wypalanej z gliny ceramice.

Korzyści ceramiki? Ceramika gwarantuje szczelność pomieszczeń i ścian, chroniąc domowników przed nadmiernym hałasem. Kolejnym plusem mieszkanki gliny i wody jest bezpieczeństwo i wytrzymałość. Nie bez powodu stosuje na obszarach zagrożonych trzęsieniami ziemi i burzami (przeczytaj – ceramika w budownictwie). Potrafi także opierać się wpływowi ognia. Te zalety „kondycyjne” sprawiają, że materiał ceglasty ląduje również na dachach przyszłych domków. Cegły i pustaki ceramiczne mają różne parametry „mocy”.

Jeśli publikowany artykuł pochłonął Cię całkowicie, to sprawdź też odmienny pomocny link (https://www.alglas.pl/dom/firma/), który zapewne posiada podobnie pasjonujące informacje.

Ich wartość decyduje o faktycznej wytrzymałości materiału, np. 5-a – względnie słabą wytrzymałość na ściskanie, ale 20-a oznacza dużo mocniejszy materiał.

Choć ceramika jest wypierana przez nowsze kompozycje, wciąż decyduje o zabudowie większości domków. Wykonanie ściany jednowarstwowej wyłącznie ceramiką to sposób nie tylko bezpieczny, co szybki, sprawdzony i efektywny. Mur zrobiony z jednej warstwy cegieł, pokryty tynkiem, nie wymaga dalszych inwestycji w ocieplenia, zabezpieczenia, kleje.

Dom z cegieł ceramicznych potrafi stworzyć wrażenie trzymającego ciepło mikroklimatu. Ma także swój duży plus w oszczędności energetycznej, co przekona masę przeciwników cegły. Termika ścian nośnych i działowych, z odpowiednim ogrzewaniem, wentylacją i utrzymującymi ciepło ościeżami okien przyczynia się do ciągłego oszczędzania energii.