Ciepło domowego ogniska od HKS Lazar

Wybór odpowiedniego ogrzewania domu zależy od wielu czynników. Ze względu na uzyskiwany komfort cieplny, w takich miejscach jak kuchnia, łazienka, hol czy nawet salon częstym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania podłogowego. Dzięki umieszczonym w posadzce przewodom grzewczym energia z kotła rozprowadzana jest na całej powierzchni podłogi.

Ogrzewanie podłogowe

Autor: DEVI, Grupa Danfoss
Źródło: DEVI, Grupa Danfoss
Kotły (skorzystaj z oferty na wytwornice pary http://bosch-industrial.pl/articles/news/Kotly-parowe) Eko-Komfort przy zastosowaniu w instalacji zaworu czterodrogowego z siłownikiem oraz czujnikiem powrotu pozwalają na zasilenie układu ogrzewania podłogowego odpowiednią ilością energii. Spełnienie wszystkich warunków pozwala na stworzenie bezawaryjnego i trwałego systemu ogrzewania. Alternatywą może być kocioł tłokowy do zamówienia na . Podczas wykonywania instalacji podłogowej istotne jest uwzględnienie kilku elementów. Jednym z nich jest sposób ułożenia rur oraz zastosowany rozstaw pomiędzy nimi. Przed przystąpieniem do prac należy zaplanować, jakim materiałem zostanie wykończona podłoga, np. wykładziną dywanową czy też panelami podłogowymi. Informacje te, wraz z określeniem powierzchni pomieszczenia pomagają ocenić, jaka ma być odległość pomiędzy rurkami.

Najlepszym sposobem rozłożenia rur jest układ ślimakowy, w którym naprzemienne ułożone są przewody zasilania oraz powrotu do kotła. Dzięki takiej konfiguracji uzyskiwane jest równomierne rozprowadzanie ciepła. Innym, ważnym elementem wykonania instalacji jest wysokość temperatury wody dostarczanej do pętli. Wykorzystując rozdzielacze z układem mieszającym temperatura zostaje zachowana na odpowiednim poziomie. W ten sposób chronimy zarówno sam układ pętli, jak również podłoga, która mogłaby ulec uszkodzeniu. Do regulacji temperatury w pomieszczeniach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe można wykorzystać sterownik RecalArt A3000R6. Podłączony do niego siłownik zainstalowany (oraz ceramiczna grzałka z ) na zaworze przy rozdzielaczu pozwala na precyzyjne sterowanie temperaturą pomieszczenia.

Udogodnieniem oferowanym przez ogrzewanie podłogowe jest możliwość wykorzystania funkcji pogodowej. Uaktywnia się tylko wtedy, gdy do sterownika podłączony jest czujnik(zobacz czujnik rezystancyjny) zewnętrzny. Podczas uruchamiania systemu dostępnych jest do wyboru kilka charakterystyk – krzywych grzania, które można odpowiednio dopasować do strat ciepła w pomieszczeniu (straty ciepła określa się biorąc pod uwagę stan okien, ocieplenie zewnętrzne ścian pomieszczenia oraz stropu). Na podstawie wybranego numeru charakterystyki wykresu regulacyjnego urządzenie wyznacza temperaturę wody c. o., która zapewnia utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu. Dodatkowo, w przypadku zainstalowania czujnika temperatury pomieszczenia, regulator automatycznie poprawi ewentualne błędy w doborze nastawy.