Czy wiesz, w jaki dokładnie sposób powstał beton używany w budownictwie?

Dzisiaj zaczynamy cykl artykułów dotyczących budownictwa – skąd dokładnie biorą się konkretne rodzaje materiałów budowlanych, które materiały najlepiej sprawdzą się w czasie stawiania konkretnych budynków i tym podobne rzeczy.

Jeśli jesteś ciekawy to zapraszamy serdecznie – w dzisiejszym artykule krótka historia kruszywa.
Czym dokładnie jest kruszywo?

przemysł - przekrój

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Kruszywa to praktycznie nic innego jak tylko ziarnisty materiał stosowany w budownictwie. Jest to zazwyczaj mający postać niewielkich drobinek materiał, po którego przerobieniu powstaje beton. Widziałeś kiedyś zdecydowanie, jak wyglądają kruszywa do betonu, bowiem na terenie właściwie każdego placu budowy leży ich naprawdę sporo (kruszywa do betonu). Kruszywa można syntetycznie podzielić ze względu na różne cechy – na przykład ze względu na ich wielkość, skład lub pochodzenie.
Podział kruszywa ze względu na pochodzenie
Najpopularniejsze kruszywa do betonu to z pewnością te pochodzenia naturalnego. Zazwyczaj powstają w wyniku oddziaływania sił natury na skały – tam właśnie znajduje się kopalnia kruszyw, która zajmuje się wyłącznie poddawaniem kruszywa obróbce mechanicznej (dolnośląska kopalnia kruszyw – PGP BAZALT S.A.). Niejedna kopalnia kruszyw jednak aktualnie poszerza swoją działalność, produkując także kruszywa sztuczne.
Rodzaj betonu, który można uzyskać z konkretnego rodzaju kruszywa
przemysł - akt

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli zagłębisz się nieco w tematy budowlane, bez wątpienia dowiesz się, że w budowaniu wykorzystuje się zazwyczaj beton o różnym poziomie ciężkości.

Kliknij na odnośnik furtka panelowa, on przedstawi Ci wątek, który Cię aktualnie zaintrygował. Przeczytaj tekst, zawierający interesujące dane.

Jeżeli buduje się na przykład duże konstrukcje, wówczas na dole potrzebny jest beton ciężki. Odwrotnie, do budowania niedużych budowli o stabilnej masie potrzebny będzie jedynie beton (sprawdź także: diamentowe cięcie betonu) średniej jakości lub nawet beton lekki.

W zależności od potrzeb, do wytworzenia poszczególnych rodzajów betonu potrzebne będą inne kruszywa. fachowcy bez wątpienia wskazaliby Ci najważniejsze różnice pomiędzy nimi.