Jak dobrać najbardziej dopasowane płytki na balkon? Na co zwrócić uwagę, jakiego typu walory odgrywają najbardziej istotną rolę?

Okładzina elewacyjna Stegu, kamień
Płytki na taras muszą być specyficzne, specjalnie dobrane pod miejsce, którym jest taras albo balkon. Iż nie jest to miejsce zwyczajne wiadomo od początku. Tak naprawdę jest narażone na warunki atmosferyczne, a to najważniejszy czynnik dlaczego powinny być bardziej wytrzymałe i bezpieczne niż płytki wewnętrzne. Jak więc dobrać najlepsze płytki?

markowe produkty Stegu
Autor: Stegu
Źródło: www.sklep.euroglazura.eu
Najbardziej dopasowane do tego zastosowania są płytki z gresu, klinkieru czy kamienia. Każdy produkt powinien być opatrzony zestawem symboli. Jest to niezbędne, ponieważ kryją one informacje odnoszące się do właściwego przeznaczenia oraz posiadanych właściwości.

Materiały wykończeniowe Euroglazura-Terakota powinny być przede wszystkim mrozoodporne. Jeśli bowiem będzie bardzo mroźno nie mogą popękać. Nie mogą być również nasiąkliwe. Warto wiedzieć, iż większy procent nasiąkliwości, tym bardziej znaczne ryzyko, iż będą się niszczyć, a przez to będą bardziej uszkodzone. Najkorzystniej więc kupować płytki – wienerberger.pl/produkty/zaprawa-terca-klinkier-z-trasem -, jakich poziom nasiąkliwości jest mniejszy niż 1 procent. Niezbędną cechą jest antypoślizgowość, to oznacza, iż muszą być w pełni bezpieczne. Nie może być tak, że wyjdziemy na taras i od razu się wywrócimy.

Jeszcze jednym warunkiem, jaki powinny pełnić jest twardość i ścieralność – to oznacza, że płytki zewnętrzne muszą wykazywać się wysokimi współczynnikami tego rodzaju. Tego typu walory z pewnością posiadają płytki firmy Stegu. Ażeby posadzka tarasowa była jak najbardziej estetyczna, to oprócz fachowego wykończenia istotne są też rozmiary płytek, a jednocześnie ich faktura. Jeśli chcemy, by kafle posiadały takie same wymiary, a jednocześnie równe krawędzie powinniśmy zakupić płytki rektyfikowane. W sytuacji tych płytek na taras (Sprawdź Teraz) albo balkon warto zastosować fugę o szerokości około 2 milimetrów. To sprawi, że połączenia będą mało dostrzegalne, zaś posadzka będzie bardziej jednolita.

Taka jest prawda, że im mniejsze formaty tym więcej łączeń i fug, w jakich będą gromadzić się zanieczyszczenia. Dlatego więc zwłaszcza w przypadku tarasów powinniśmy rozważyć modne płytki tarasowe wielkoformatowe, których rozmiary są większe niż 40 x 40 centymetrów. Bez trudu możemy je utrzymać w czystości, tworzą dodatkowo dużą, jednolitą posadzkę. Tak więc, im mniej spoin, tym łatwiej będzie korzystać z tarasu, natomiast meble ogrodowe będę miały bardziej stabilną podstawę. Trzeba o tym pamiętać, kiedy będziemy rozpoczynali dobierać płytki na taras.