Jak powinno wyglądać racjonalne zarządzanie ciepłem w budynkach, jakie metody wykorzystuje się do jego mierzenia

Racjonalne zarządzanie ciepłem zużywanym w budynkach mieszkalnych opierać się powinno na wyznaczaniu opłat według tego, ile faktycznie się zużyje. W domach jednorodzinnych nie powinno z tym być problemów, bowiem każdy właściciel sam będzie wybierał metodę ogrzewania i będzie ponosił bezpośrednio koszty z tym związane.

Zupełnie inaczej jest w wielorodzinnych blokach, w których nadal ogrzewanie rozlicza się na konkretne mieszkania, lecz na cały budynek. W efekcie płaci się od wielkości zajmowanego lokalu, a nie od tego, ile się rzeczywiście zużyje tego ciepła. Dla samotnie mieszkających osób na wielu metrach rozwiązanie tego typu nie do końca będzie sprawiedliwe, zupełnie nie motywuje również do tego, aby ciepło w jakikolwiek sposób oszczędzać.

Intryguje Cię skąd czerpiemy informacje na opracowany w tym poście temat? Zachęcamy zatem do kolejnej witryny – tam oczekuje na Ciebie dodatkowe źródło (https://www.centrumwygody.pl/odkurzacze-centralne/beam).

Domowy grzejnik

Autor: Alex D Stewart
Źródło: http://www.flickr.com

A jak pokazują badania, obniżenie temperatury w mieszkaniu o jeden stopień przyczyni sie do zmniejszenia ilości ciepła koniecznego do ogrzania nawet o kilkanaście procent. Z tego też powodu zwiększająca się ilość właścicieli budynków zaczyna wprowadzać sposoby, które mają rozdzielić opłaty za ogrzewanie tak jak wynosi zużycie.

Jednym z częściej stosowanych metod są podzielniki kosztpodzielniki (zobaczysz tu)rzewanie|ogrzewania]. W kilku słowach są to urządzenia instalowane przy kaloryferach, jakie rejestrują temperaturę pomiędzy grzejnikiem a wnętrzem.

Dzięki temu system zajmujący się rozliczeniem będzie w stanie określić, jaka część kosztów ciepła w całym budynku została wykorzystana w danym lokalu. Istnieje kilka rodzajów podzielników ciepła, obecnie najnowocześniejsze z nich mają możliwość radiowej transmisji danych, dzięki czemu odczyty prowadzi się zdalnie, bez konieczności wchodzenia do mieszkań.

Inną metodą pomiaru zużytej energii cieplnej są ciepłomierze . Liczą one bezpośrednio ilość energii, która przez nie przepływa. Są one znacznie dokładniejsze od podzielników, jednak z powodu uwarunkowań technicznych stosować je można jedynie w nowo budowanych, odpowiednio zaprojektowanych obiektach. W starszym budownictwie ciepłomierz będzie tylko jeden na linii zasilającej, a wszystkie mieszkania będą się rozliczać proporcjonalnie za pomocą podzielników.