Jak skutecznie i ekologicznie ogrzewać dom

Pytanie jakie ogrzewanie do domu stawia sobie dużo osób zamiarujących budowę domu. Sporo przydatnych wskazówek można znaleźć w sieci, między innymi na portalu Lazienkaplus.pl. Stanowi on swego rodzaju baza zbierająca artykuły związane z tematyką ogrzewania, ale również kwestii związanych z klimatyzacją czy wentylacją.

ognisko

Autor: cuatrok77
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieje sporo rodzajów dostarczania ciepła do pomieszczeń. Sam ich dobór zależy od wielu czynników: rodzaj wnętrza, czas przebywania w nim ludzi, uwarunkowania techniczne oraz zdolności finansowe. W zależności od materiału, oraz specyfiki danego pomieszczenia wyróżniamy kilka rodzajów grzejników montowanych współcześnie w pomieszczeniach. Oczywiście każde z nich ma swoje zalety oraz wady. Coraz rzadziej stosowane są grzejniki gazowe, przede wszystkim ze względu na koszty utrzymania, chociaż niższy od elektrycznego. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak możliwość szybkiego uruchomienia o każdej porze. W tej grupie grzejników rozróżnić można grzejniki gazowe metalowe, akumulacyjne czy konwekcyjne.

Grzejniki radiatorowe powoli zostały zastąpione przez konwekcyjne. Ich działanie jest proste – powietrze przepływa na zewnątrz radiatora, a ten zawsze ma rozwiniętą powierzchnię zewnętrzną. Słabą stroną takiego podejścia jest konieczność zagospodarowania większej ilości wolnej powierzchni na ścianie, natomiast główną zaletą to, że ogrzewanie domu budowa domu kraków jest bardziej równomierne.

Bardzo cenionymi źródłami ciepła, szczególnie w pomieszczeniach, które są wysokie, są promienniki energii cieplnej. Oparte o takie rozwiązanie systemy grzewcze ogrzewają pomieszczenia pośrednio przez promieniowanie podczerwone. Systemy te cechują się minimalnym stopniem bezwładności. Technologie grzewcze oparte na promiennikach bardzo często stosowane są w rożnego rodzaju halach produkcyjnych. Niezaprzeczalną zaletą tego rodzaju ogrzewania są niskie koszty utrzymania, przy podobnym komforcie cieplnym jak w rozwiązaniach opisanych powyżej. Wadą natomiast spore uzależnienie od typu promienników – elektryczne, wodne, gazowe.

Następną grupą kaloryferów są grzejniki nadmuchowe. Stanowią one miks wentylatora z grzejnikiem konwektorowym. Źródłem energii najczęściej jest w tym przypadku prąd elektryczny. Obecnie ten typ wytwarzania ciepła stosowany jest na przykład w kominkach. Zacznijmy od wad: hałas generowany przez wentylatory, problemy w uzyskaniu stałej temperatury. Zalety: pomieszczenia bardzo szybko się ogrzewają, dość małe wymiary, możliwość zastosowania również zimnego nawiewu. Taki rodzaj ogrzewania może skutecznie zastąpić takie rozwiązania jak wełna mineralna czy izolacje elewacji ścian. Więcej produktów tutaj:

Autor: TECE

Popularnie stosowanym rodzajem ogrzewania jest źródło ciepła zamontowane w podłodze. Ciekawą cechą tego rodzaju ogrzewania jest technologia użyta w celu emisja ciepła. Dostarczane jest ono przez promieniowanie całą powierzchnią
podłogi. Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny najbardziej przybliżony do teoretycznego profilu idealnego. Nie wywoływana jest tutaj konwekcja, a najczęściej ten typ ogrzewania wykonuje się jako elektryczne lub wodne. Zaletą jest tutaj równomierny rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu oraz brak części, które w innych rodzajach ogrzewania trzeba by było zamontować (np. kaloryfery) Wadą jest montaż – aby zaimplementować takie rozwiązanie do naszego mieszkania lub domu trzeba przede wszystkim zerwać podłogę.

Dużo więcej o metodach ogrzewania i innych problemach związanych też z szeroko pojętą wentylacją, klimatyzacją można dowiedzieć się w wortalu internetowym Lazienkaplus.pl Są tu setki artykułów, które mogą okazać się bardzo pomocnymi przy budowie domu czy remontach.