Jak uruchomić firmę cateringową?

Własne przedsiębiorstwo cateringowe to sposób na biznes, o którym w ostatnim czasie coraz to nagminniej się mówi. Nic dziwnego – jest to dochodowe zajęcie. Polacy z roku na rok coraz więcej pieniędzy poświęcają na zakup gotowych dań, miast przygotować je samodzielnie. Równocześnie panuje również moda na zdrową dietę. Na rynku nie brak zatem klientów. Mało tego, by założyć własny catering nie potrzeba bardzo wielu formalności.

Catering dla firm
Przed założeniem wyżej wzmiankowanej firmy warto sprawdzić zapotrzebowanie na rynku (proponowane artykuły, opłaty), a następnie zastanowić się nad biznesplanem. Po gotowe posiłki sięgają przede wszystkim młodzi ludzie (19-24 lata) z dużych miast. W większości wypadków są to panowie. () Może wskazane jest pomyśleć o zdrowej, wyśmienitej kuchni dla panów? Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie – z usług cateringowych korzystają także wszak korporacje, prywatne instytucje, organizatorzy konferencji a także szkoleń, jak także konkretne grupy: diabetycy, wegetarianie, osoby odchudzające się, uczuleniowcy, sportowcy, kobiety w ciąży. Opcji jest dużo. Gdy odnajdziesz niszę i potencjalnych klientów, pomyśl nad biznesplanem – przekalkuluj jak wiele pieniędzy będziesz potrzebować na uruchomienie biznesu, jak szybko inwestycja Ci się zwróci jak też skąd będziesz brał towar. Zastanów się także nad jadłospisem, lokalem jak też dystrybucją. Biznesplan pomoże ci w kierowaniu firmą oraz w zdobyciu dofinansowań z Urzędu Pracy albo kredytu w banku, jeśli nie masz budżetu na start. W tym roku nie warto liczyć na dotację z Unii – wsparcie finansowe przewidziano dla firm inwestujących w innowację jak też badania badania marketingowe przykłady naukowe – PREEMIER SP. Z O.O..

zespół cateringowy

Autor: www.audio-luci-store.it
Źródło: http://www.flickr.com
W wypadku jednostki cateringowej pozycja nie jest najistotniejsza – dania będą wszak dowożone do domów konsumentów. Lokal może znajdować się na krańcach miejscowości, pod warunkiem jednakże, że będzie stamtąd dogodny dojazd. Lokal, w jakim będzie się przygotowywać posiłki, powinien spełniać wymagania sanepidu. Tyczy się to także domowej kuchni, jeżeli za siedzibę prowadzenia działalności gospodarczej wskaże się własne mieszkanko. Sanepid wymaga m.in., by w pomieszczeniu znajdowała się umywalka z gorącą a także zimną wodą, a w pobliżu umywalek mydło w płynie jak też środek do dezynfekcji i ręczniczki.