Jakimi kryteriami się się kierować przy wyborze dachówki?

dach
Współczesna technika coraz bardziej niweluje różnice pomiędzy dachówkami betonowymi a glinianymi. Nie jest prawdą, że dachówki betonowe są mniej solidne i w wyższym stopniu podatne na zabrudzenia niż ceramiczne – jeśli oczywiście zestawiamy artykuły od wypróbowanego fabrykanta.

dachówki
Autor: paweesit
Źródło: http://www.flickr.com
Kluczowe różnice tyczą się wyglądu. Jeżeli zestawimy obie dachówki z bliska, wtenczas zauważymy, że dachówka porcelanowa ma gładszą powierzchnię. Różnice naoczne miedzy nimi widać też na gotowym dachu, ponieważ zazwyczaj dachówki ceramiczne posiadają na przykład troszeczkę odmienne gąsiory. Trzecią kwestią jest kolorystyka. Gdy postawimy na dachówkę glinianą, będziemy mogli wybierać z o wiele większej palety kolorystycznej.

płaski dach
Autor: Ian Abbott
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli idzie o dachówki betonowe, to dominują kolory klasyczne: grafity, czerwienie. Zatem o ile marzy nam się wyjątkowy kolor pokrycia np. dachy zielone, to pośród dachówek betonowych niełatwo nam będzie taki spotkać. Na korzyść dachówek betonowych przemawia fakt, że umożliwiają troszkę lepszą izolację akustyczną, a także są w wyższym stopniu „eko” niż porcelanowe, bo w procesie zapewniania materiałów, wyprodukowania, ładowania a także wysyłki zużywane jest wyłącznie trzydzieści procent energii, jaką eksploatuje produkcja dachówki glinianej. Ten ostatni wymiar ma też wpływ na niższe koszty dachówki betonowej, co w erze gospodarności często przemawia do nabywców.

Więcej: otuliny styropianowe otuliny styropianowe

W handlu jest osiągalna coraz większa gama kolorystyczna dachówek. Wybierając odcień warto kierować się nie wyłącznie gustem, ale również regulacjami prawnymi. Nim podejmiemy decyzję którą dachówkę wybrać, dobrze jest zasięgnąć rady architekta lub wykonawcy. Kształt oraz wariant dachu musi podołać nie tylko estetycznym wymaganiom, ale też być odpowiedni dla lokalizacji działki. Najczęściej okazuje się że restrykcje wynikające z przepisów prawa precyzyjnie określają ukształtowanie dachu, kąt nachylenia, a także rodzaj oraz odcień dachówki.

Podsumowując, bez względu na to, który wariant dachówki wyselekcjonujemy, ważne jest ażeby był to produkt wysokiej próby, od wypróbowanego producenta (także styropian ( www.styro-papa.pl/pl/styropapa-cennik/ ) spadkowy) i by budowę dachu powierzyć wykwalifikowanej ekipie, gdyż nawet najlepsze towary nie spełnią swej funkcji o ile nie zostaną użyte zgonie ze sztuką dekarską.