Jeśli lubisz ciepło i chcesz zainstalować ogrzewanie podłogowe
koniecznie przeczytaj ten artykuł

ogrzewanie podłogowe
Jesteś zmarzluchem? Uwielbiasz, gdy w twym domu jest ciepło i przyjemnie? Przekonaj się, jakie plusy i minusy ma ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe idealnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których przebywamy okresowo. Z jakiego względu? Ponieważ to, co cechuje ogrzewanie podłogowe, to jego duża bezwładność cieplna. Co to dokładnie znaczy w praktyce?

ogrzewanie
Autor: Purmo
Źródło: Purmo
Bezwładność cieplna to powolna reakcja na zmiany ilości ciepła, które dociera do grzejników podłogowych ze źródła ciepła (kotła lub pompy ciepła). Przykład: jeżeli wyłączysz ogrzewanie w całym mieszkaniu, to w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym, odczujesz spadek ciepła dopiero po kilku godzinach. Taki sam mechanizm jest zauważalny w chwili, gdy włączasz ogrzewanie (http://iq-building.com/articles/inteligentne+ogrzewanie+-+czy+warto%253F). Kiedy w pozostałych pomieszczeniach jest już wysoka temperatura, w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym jest wciąż zimno. Dopiero po kilku godzinach odczujesz wzrost temperatury. Z tego względu nie warto stosować grzejników podłogowych w pokojach, w których przebywamy jedynie okazjonalnie. Powinieneś zdawać sobie sprawę, że montowanie grzejników podłogowych w całym domu mija się z celem.

Gdzie nie warto instalować ogrzewania podłogowego?

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym nie należy zakładać ogrzewania podłogowego. Zwyczajnie grzejniki podłogowe będą zbędne w tym pokoju. W sypialni znacznie lepiej zastosować zwykłe ogrzewanie. Dlaczego? W pomieszczeniach sypialnych chcemy szybko zmieniać temperaturę. Zazwyczaj obniżamy temperaturę przed pójściem do łóżka, a podkręcamy ją rano. Liczymy na szybki efekt.

ogrzewanie podłogowe
Autor: TECE

Dodatkowo grzejnik podłogowy nie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których większą część podłogi zajmują meble. Wtedy wymiana ciepła pomiędzy podłożem, a otoczeniem jest znacznie utrudniona. W pokojach, w których zainstalowaliśmy ogrzewanie podłogowe nie należy używać mebli, które całą swoją powierzchnią łączą się z podłogą. Znacznie lepszym rozwiązaniem w tych pokojach będą meble opierające się na tzw. nóżkach.

Jeżeli chcemy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe powinniśmy wziąć pod uwagę typ naszej posadzki. W chwili kiedy pragniemy mieć porządne, grube deski, lub parkiet, lepiej zdecydować się na grzejniki na ścianach. Z jakiego względu? Ponieważ grube drewno jest doskonałym izolatorem. Gdy ułożymy je na grzejnikach podłogowych, ograniczymy znacznie ich wydajność.

Należy zaznaczyć, iż grzejniki podłogowe mają duże walory estetyczne. Z jakiego względu? Dlatego, iż wcale ich nie widać. Instalując ogrzewanie podłogowe, rezygnujemy często zeszpetnych kaloryferów, które są umiejscowione na ścianach. Mamy także zdecydowanie większą dowolność w rozmieszczaniu mebli.