Kierowca samochodu ciężarowego – zawód dość kosztowny, jednak w pełni opłacalny!

Bardzo wiele słyszy się o kierowcach tirów, którzy to są tak naprawdę wiecznie w trasie, no a ich żony czy też dziewczyny oczekują ich z zapartym tchem. Ten konkretny zawód nie jedynie jednakże kojarzy się z tak naprawdę wiecznym „byciem w trasie”, lecz także wraz z sporymi sumami pieniędzy, które to takiego typu kierowca otrzymuje.

Wybór

Autor: Felix Padrosa Photography
Źródło: http://www.flickr.com
Co jednak trzeba zrobić, jakie konkretnie posiadać uprawnienia, czy predyspozycje, aby móc wykonywać taki zawód?
kierowca samochodu ciężarowego

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Jak się okazuje jest dość spora różnicą między zwykłym kierowcą, o kierowcą ciężarówek, czy tirów. Takiego typu kierowca samochodu ciężarowego, obojętnie jakiego typu w rzeczywistości musi bardzo sporo zadziałać, by w ogóle móc kierować tego typu pojazdem. Przede wszystkim podstawą bywa prawo jazdy (zobacz także nauka na testy na prawo jazdy) kategorii typu C lub też C+E, które to by tak naprawdę dostać, pierwsze co jesteśmy zmuszeni przejść to absolutną podstawę, a więc standardową kategorię B. Przepisy pozwalają przyszłym kierowcom tirów rozpocząć swoja naukę w tym konkretnym zakresie już w wieku 18 lat, jednak tak bardzo młode osoby zwykle przechodzą je znacznie dłużej, by móc dostać uprawnienia kierowcy zawodowego. Osoby, które skończyły 21 lat, przechodzą szkolenie „przyspieszone”, trwające 140 godzin. Dobrze jest wiedzieć, iż po przejściu już wszystkich wymogów, oraz zdobyciu uprawnień, taki kierowca przechodzi co 5 lat szkolenie okresowe, mające na celu podnieść jego wiedzę oraz kwalifikacje.

Kto jednak nadaje się do takiego typu pracy? Ponad wszystko osoby bardzo dobrze znające wszelkie zasady drogowe, a także posiadające wiedzę powiązaną wraz z prowadzonym pojazdem, jak również bardzo odporne na stres i mające dobrą koncentrację. Taki kierowca zwykle zarabia od 1800 do nawet powyżej 5,5 tysiące za trzy tygodnie.