Kompletne zabezpieczenie pożarowe. Czym się musi odznaczać, co jest najważniejsze do najlepszej ochrony

Dobrze zaprojektowany dom musi, oprócz normalnych kwestii ekonomii i największego z możliwych bezpieczeństwa zagospodarowania przestrzeni, brać pod uwagę potrzebę maksymalizacji bezpieczeństwa. Jednym z najważniejszych tematów, jaki musimy brać pod uwagę, są drzwi przeciwpożarowe.

Niestety, często zdarza się tak, że sprawy bezpieczeństwa pożarowego traktowane są niezbyt poważnie. Miejmy na uwadze jednakowoż, iż projekt musi spełniać pewne normy, aby zapewniać mieszkańcom domu wymagane minimum bezpieczeństwa. Dlatego tak istotne są drzwi przeciwpożarowe, które mocujemy w piwnicach czy wzmocnienia w miejscach, które szczególnie wrażliwe są na ewentualny pożar. Szczęśliwie, są tego typu inwestorzy, którzy do zagadnień bezpieczeństwa przeciwpożarowego przywiązują znaczniejszą uwagę. Dla nich ważne jest coś więcej niż tylko zabezpieczenia ppoż czy klapy dymowe.
alarm

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com
Dla nich liczą się przede wszystkim rozwiązania specjalne. Aby je spożytkować, musimy pomyśleć o nich jeszcze podczas tworzenia projektu. To ważne ten etap ma najważniejsze znaczenie dla zdefiniowania, gdzie umieszczone są zabezpieczenia i jakiego rodzaju rozwiązania będą zastosowane. Już w pierwszym kroku powinniśmy zastanowić się, jakie mogą pojawić się potencjalne zagrożenia, które mogą zaistnieć w związku z ogniem. Należy więc zastanowić się jakie niebezpieczeństwo, które związane jest z samymi płomieniami, ale także wysoką temperaturę, jaka pojawia się zawsze w takich okolicznościach.

Warto też pamiętaćo niebezpieczeństwie związanym z dwutlenkiem węgla. Poszczególne z tych zagrożeń wymaga zastosowania innych postanowień, w konkretnym wypadku równie potrzebne są inne rozwiązania. Jednym z najważniejszych jest podzielenie budynku na segmenty ogniowe. To tego typu rozmieszczenie przestrzeni, jakie w razie wypadku umożliwi na odizolowanie jednej części strefy mieszkalnej od pozostałych znajdujących się w nim pomieszczeń.
W taki sposób mamy okazję zwiększyć szansę mieszkańców na uratowanie się z pożaru bez problemu (więcej). Dzięki temu można uzyskać chociaż kilka dodatkowych sekund potrzebnych do niezbędnej ewakuacji.

Taki podział na pewno powinien uwzględniać drzwi (zobacz drzwi wewnętrzne) przeciwpożarowe mocowane w najistotniejszych miejscach. To one na pewno muszą przyjąć na siebie ataki płomieni, dymu i tlenku węgla. One będą też stanowić główną linię obrony przed zagrożeniami pożarowymi.