Krótki opis najchętniej wykorzystywanych w budownictwie podłóg, ich wady i zalety.

Drewno jest nieodłącznym elementem budowlanym, bardzo często spotkać go również można w charakterze podłóg. Odmian podłóg które wykorzystują drewno jest kilka, bardzo dobrze będą się one nadawaće do salonów, pokojów i przedpokojów, a odpowiednie rodzaje nawet do łazienek i kuchni. Od lat bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się tradycyjny parkiet dębowy, zrobiony on jest z niewielkich deseczek, jakie łączy się ze sobą kilkoma różnymi sposobami.

Płyty stolarskie

Autor: Matt
Źródło: http://www.flickr.com

Podłoga zrobiona z tego materiału jest niezwykle solidna oraz trwała – w wielu domach można do dnia dzisiejszego zobaczyć podłogi wykonane pół wieku temu i w dalszym ciągu cieszące się doskonałym stanem. Jednym z rodzajów parkietów jest mozaika – ją także wykonuje się z cienkich deseczek, ale przyklejane są one do podłogi jedna obok drugiej, bez żadnych wpustów. Zarówno mozaiki jak i parkiety robi się także z innych rodzajów drewna, ważne jest żeby było ono odpowiednio odporne na ścieranie i twarde, bo wówczas może długi czas zachować odpowiedni wygląd. Polecam sprawdzić: .

Następnym często używanym rodzajem podłóg są deski. Mają one kilka metrów długości, kilkanaście centymetrów szerokości i układa się je na odpowiednio przygotowanych legarach, przybijając gwoździami. Deski mogą być łączone za pomocą wpustów albo tylko dołożone do siebie, oba te rozwiązania są bardzo często wybierane przez kupujących.

Ta wyczerpująca treść (http://www.projektoskop.pl/meble/) przypadnie Ci do gustu, ponieważ również traktuje o podnoszonym w tym wpisie dylemacie. Co nie mniej ważne, robi to w ciekawy sposób.

Podczas montowania podłóg wykonanych z desek pamiętać należy o tym, aby dokładnie ustawić legary, jeśli się tego nie zrobi, do któraś z kolei deska dwuwarstwowa może nie pasować do pozostałych i podłoga może być nierówna. Wady tej nie mają panele, gdyż są one dość elastyczne, a dzięki technice łączenia gwarantują właściwe dopasowanie. Panele montowane są bez wykorzystania kleju i gwoździ, co najwyżej kleju można użyć do połączenia krawędzi. podłoga (http://www.parkietypryczynicz.com.pl/podloga-jesionowa/) zrobiona z paneli jest pływająca, nie należy jej przytwierdzać na trwałe do podłoża. Jeśli dodatkowo położy się pod panele odpowiednie maty, to również będzie doskonale tłumić hałasy i drgania – co w przypadku małych dzieci będzie grało istotną rolę dla kogoś, kto mieszka poniżej.