Masz swój blog? A czy słyszałeś, że w niektórych przypadkach musisz się z tego rozliczać? Sprawdź w czym rzecz

Obecnie pisanie bloga jest czymś powszechnym. Zajmuje się tym dużo osób, mimo że dużo z nich robi to zwyczajnie z czystej pasji, nie myśląc w ogóle o sprawach dochodów. Zwyczajnie, jest coś do przekazania, znamy się na określonej kwestii, posiadamy jakieś hobby, więc mamy okazję się z kimś podzielić naszym doświadczeniem.

podatki

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com
Znacznie więcej osób jednak używa blog do zdobywania funduszy, umieszczając reklamy na prywatnym blogu. Tym samym zapominając, że należy się z tego rozliczyć.

Ta wiedza coraz bardziej powszechna, ale równocześnie nie do końca poznana godna jest uwagi, tym bardziej, że już prawie dobiega końca okres rozliczeń pit 2014. Warto zdawać sobie sprawę, iż uzyskiwanie dochodów z reklam podlega podatkom. Wspomina o tym ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która określa różne źródła zarobków,przykładowo będzie to przykład osiągnięty dochód z tytułu stosowania reklam na stronach internetowych – polecana strona. Definiowane są jako przychody związane z umową najmu, czyli choć to zabawnie brzmi, powiązane są z takimi czynnościami jak wynajmowanie lokalu.

Bez wątpienia tak się dzieje, o ile nasza strona to nie działalność gospodarcza. Równocześnie do chwili, gdy uznamy nasz blog jak pasję, dodatkowe zajęcie, to tym samym ten kolejny dochód nie podlega pod przepisy o działalności gospodarczej. Ale, gdy przeradza się w podstawowe i tak naprawdę jedyne źródło utrzymania, gdy mamy kilka blogów, to mamy szansę zostać uznani przez Urząd Skarbowy za osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Taki dochód, z tytułu udostępnienia miejsca na reklamę należy rozliczyć jak zwykły przychód z tytułu najmu. Jednocześnie, powinniśmy rozróżnić przychód od dochodu. Istnieją więc tu dwie opcje opodatkowania. Jedną z nich jest ryczałt, drugą – zasady ogólne. W taki sposób do wyboru zostaje nam albo pit 36, albo pit 28.

rozliczenie podatkowe

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Na co się zdecydować? Patrząc na doświadczenie, bardziej korzystne przy niskich dochodach rozliczenie to ryczał. Gwarantuje to niewielkie obciążenia, z powodu niższej stawki. Co niezwykle istotne, jeżeli wybierzemy ryczałt (zobacz ryczałt samochodowy) w ciągu roku mamy wybór, ponoszenia kosztu miesięcznego lub raz na kwartał. Jeżeli z kolei zdecydujemy się na zasady ogólne, to zwyczajnie wpłacamy miesięcznie, ale pod warunkiem, że do kwoty 3091 złotych zaliczka nie powstaje. Warto o tym pamiętać przy obecnym rozliczaniu pit 2014.