Najlepsze sposoby konserwacji elementów drewnianych

Drewno będąc naturalnym surowcem jest bardzo chętnie używane w wielu różnych dziedzinach. Trwałe, lekkie i bardzo wytrzymałe świetnie sprawdza się w najróżniejszych elementach konstrukcyjnych wielu różnych budynków, ale również jako materiał wykończeniowy. Jednak drewno wystawione na działanie zewnętrznych czynników takich jak deszcze, śniegi czy słońce szybko ulega uszkodzeniom, więc konieczne jest użycie odpowiednich środków.

meble ogrodowe

Autor: Greber
Na samym początku drewno (brykieciarka do słomy) trzeba ochronić przed wszystkim, co zamierza je podgrywać, to znaczy owadami, grzybami i pleśniami. W tym celu są używane impregnaty, czyli środki chemiczne, którymi maluje się surowe elementy przed dalszym malowaniem.

Środki te mogą być albo przezroczyste lub w jednym z paru barw, w zależności od tego, w jaki sposób drzewo będzie dalej wykańczane. Poza działaniem odstraszającym owady impregnaty zabezpieczają również wierzchnią warstwę przed czynnikami zewnętrznymi, przez co w wielu przypadkach wystarczy tylko ich użycie, bez dodatkowego malowania.

Rzecz jasna drewno nasycone tylko impregnatami nie prezentuje się zbyt okazale, dlatego też po warstwie ochronnej kolej jest na warstwy dekoracyjne. Niekiedy używa się grunty i podkłady do drewna, które mają wyrównać strukturę powierzchni i przygotować je dodatkowo pod końcową warstwę.

Spodobał Ci ten tekst? To świetnie, sprawdź stronę klimatyzatory ścienne pod tym adresem. Zobaczysz tam więcej informacji na podobny temat.

Do malowania drewnianych elementów wykorzystywane są dwa typy środków. Pierwszym z nich są bejce, dające matową powierzchnię, i czasami należy dodatkowo elementy pomalować bezbarwnymi lakierami. Jeśli ktoś nie chce się bawić w kilkukrotne nakładanie lakieru, to może zdecydować się na bejce, którymi starczy pomalować dwukrotnie i powierzchnia będzie gotowa.

W każdym przypadku, czy będzie to lakierobejca, czy impregnat, istotne jest właściwe przygotowanie i wyczyszczenie elementu. Powierzchnia musi być oczyszczona i w miarę gładka, bezwzględnie trzeba oczyścić wszelakie wióra, kurz i żywicę. Drzewo musi być malowane w odpowiednich temperaturach, jeżeli będzie za zimno lub za gorąco, to stosowany środek nie wchłonie się odpowiednio i nie będzie spełniał swojej roli.