Plusy i minusy dachów płaskich, podstawowe techniki i rozwiązania stosowane przy takich konstrukcjach

Jednymi z najczęściej spotykanych rodzajów dachów są dachy ze spadkiem. Posiadają one mnóstwo zalet i doskonale będą się sprawdzać w większości budynków. Dobrze sobie radzą z deszczem i śniegiem, a dzięki temu że mają spadek nie potrzebują dużej szczelności pomiędzy elementami pokrycia, przez co nie wymagają równocześnie najwyższej jakości materiałów. Nie są jednak pozbawione od wad – koszt spadzistego dachu jest znacznie większy niż wersji płaskiej, poza tym są spore kłopoty z postawieniem konstrukcji, jeśli dach będzie bardziej rozbudowany.

Trwały dach na lata

Autor: Monier
Źródło: Monier
W ostatnich latach do łask zaczynają wracać płaskie dachy, które dają architektom i projektantom zupełnie nowe możliwości. Wynika to z faktu, że opracowano nowe techniki stawiania, zapewniające praktycznie całkowitą szczelność budowanego dachu. Wcześniej różnie z tym bywało – nawet dokładny montaż powodował, że niekiedy dach – czytaj w serwisie – za kilka lat zaczynał cieknąć, co musiało się wiązać z dość drogim i zawsze niewygodnym remontem. Z takich też powodów wiele osób zraziło się bardzo do takich dachów i zyskały one niezbyt dobrą renomę.

Doczytaj –

Przełomem w konstrukcjach płaskich dachów stało się opracowanie metody termozgrzewalnych pap. Przy takim rozwiązaniu dachy montuje się z gotowych elementów, mających postać płyt ze styropianu pokrytych papą. Połączenia zalewa się gorącym, płynnym lepikiem, przez co powstaje trwała, odporna na działanie warunków atmosferycznych i bardzo wytrzymała powierzchnia.

Położona w taki sposób papa ( styro-papa.pl/pl/papy-i-inne-materialy/ ) na styropianie zapewnia duży poziom szczelności, a dolna warstwa ze styropianu stanowi termiczną izolację – dzięki temu także od góry dom jest odpowiednio chroniony przed zimnem – ciekawa strona. Ponieważ jednak na wszystkich dachach będzie trzeba wykończyć obrzeża, zaizolować kominy i pozostałe elementy konstrukcji, to konieczne będą dodatkowe części zrobione w taki sam sposób. Zaliczyć do nich można przykładowo kliny dachowe, które służą do otrzymania łagodnych przejść między prostopadłymi powierzchniami, mają one wygląd klinów ze styropianu z wierzchnią warstwą z porządnej papy.