Podzielniki ciepła: co to jest i w jakich miejscach powinno się je montować?

Rosnąca nieustannie liczba spółdzielni mieszkaniowych stawia na zamontowanie w należących do nich mieszkaniach podzielników ciepła. Co to ma na celu?

Posiadacze mieszkań , które są własnością spółdzielni mieszkaniowych jeszcze jakiś czas temu płacili za ich ogrzewanie uwzględniając wielkość zajmowanego przez nich mieszkania. Niewiele właścicieli mieszkań decydowało się na zakręcanie zaworów grzejnikowych i oszczędzanie ciepła. Powiększające się co i raz ceny ogrzewania zachęciły jednak do poszukiwani oszczędności. Spółdzielnie mieszkaniowe zaczęły montować podzielniki ciepła.

Montowane podzielniki ciepła miały umożliwić rzeczywiste rozliczanie ciepła. Konieczne rozliczanie ciepła miało od tej chwili polegać na tym, że posiadacze mieszkań zapłacą tylko za ciepło, które zostało zużyte. Miało to motywować mieszkańców do oszczędzania energii cieplnej. Urządzenia te montowane są na grzejnikach – sprawdź, jak działa podzielnik ciepła. Właściciel mieszkania, który chce oszczędzać może zamknąć zawory umieszczone na grzejnikach, zużycie ciepła będzie wtedy mniejsze. W konsekwencji rachunki płacone za ogrzewanie się zmniejszą.

rachunek

Autor: miguelb
Źródło: http://www.flickr.com

Wśród podzielników ciepła wskazać można dwa rodzaje: podzielniki (idź tutaj) cieczowe oraz podzielniki elektroniczne. W początkowym okresie, kiedy zaczęto je umieszczać na grzejnikach na ogół spółdzielnie sięgały po typ pierwszy. Były one o wiele tańsze jeżeli porównać je z podzielnikami elektronicznymi. Z tego powodu były tak chętnie kupowane oraz montowane – Dzisiaj o wiele częściej wybierane są podzielniki o charakterze elektronicznym. Pomiary dokonywane przez nie są bowiem bardziej precyzyjne. Ich montażem trudnią się wyspecjalizowane firmy, których na rynku naprawdę nie brakuje.

Posiadacze mieszkań, w których zostały zamontowane podzielniki ciepła (odwierty geotermalne – AKM Michoń) bardzo często skarżą się jednak, że mimo zamkniętych zaworów grzejnikowych opłaty za ciepło, które płacą w ogóle się nie zmniejszyły. Powinno się jednak dodać, że winę za taką sytuację ponoszą nie podzielniki. Jest to na ogół efekt tego, że przed zamontowaniem podzielników spółdzielnia nie zdecydowała się na ocieplenie bloku oraz na wymianę stolarki okiennej. Podzielniki ciepła nie powinny być stosowane w łazienkach, ponieważ w tym pomieszczeniu odparowują one naprawdę bardzo szybko.