Sprawdzanie nowej osoby na współpracownika w przedsiębiorstwie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji, jaki ma mieścić odmiany dotyczące umowy o pracę zawartej na okres próbny. Podpisanie umowy na próbę jest praktyczne przede wszystkim dla chlebodawcy, który może zweryfikować zdatność pretendenta do późniejszej pracy, lecz także dla pracownika. On również będzie miał możliwość zobaczyć, czy pełnione funkcje mu odpowiadają i podjąć decyzję, czy chce być zatrudniony właśnie w owej firmie. Sprawdzanie pretendenta na pracownika nie może trwać w nieskończoność. Taka umowa ma możliwość być podpisywana na maksymalnie 3 miesiące. Jeśli pracodawca potrzebuje, może ten czas skrócić, ale nie wydłużyć.

Praca na okres próbny

Autor: Open Knowledge Foundation Deutschland
Źródło: http://www.flickr.com
Do tej pory umowa o pracę na okres próbny () nie znajdowała się w katalogu umów o pracę, tylko tworzyła sposobność nawiązania takiej odmiany stosunku pracy przed nawiązaniem umowy na czas oznaczony, nieokreślony, lub na czas wykonywania ustalonej pracy. Ta transformacja powoduje, iż umowę na czas próbny trzeba rozpatrywać na równi z innymi typami umów o pracę. Równocześnie nie nakłada to na chlebodawcę obowiązku zawierania w pierwszej kolejności umowy o pracę na okres próbny. Nadal pracodawca i zatrudniony posiadają prawo wybrać, która z umów pozostanie zawarta. Efektem takiej przemiany jest także modyfikacja zapisu dotyczącego wypowiadania umów, zgodnie z jakim każda ze stron będzie uprawniona do rozwiązania jednej z w/w umów o pracę za wypowiedzeniem.

Podejmując zatrudnienie w przedsiębiorstwie, podpisujemy przeróżne umowy, o pracę, na zastępstwo, zlecenie, o dzieło. Większa część ludzi ma świadomość, że z dniem podpisywania umowy o pracę, chlebodawca ma obowiązek zacząć wyliczać i odprowadzać składki ZUS (). Jednakże mało osób wie jakie dokładnie i w jakiej wysokości składki winny być płacone, a jeszcze mniejsza ilość pracowników ma świadomość, że są przypadki, w których nawet umowa o dzieło rodzi obowiązki finansowe wobec ZUS. Składki obowiązkowe, które chlebodawca powinien odprowadzać w imieniu pracowników, to składka na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i ZUS składka zdrowotna (). Ich wysokość liczona jest na podłożu gaż brutto i jest finansowana w części przez pracodawcę, a w części przez pracownika.

Zapewne interesują Cię inne newsy (https://pitbike.pl/21-bluzy-cross). Z przyjemnością zachęcamy Cię do naszego nowego tekstu, który dla Ciebie opracowaliśmy. Musisz jedynie kliknąć w link.

Składki obliczane są na bazie współczynników.