W jaki sposób samemu poradzić sobie z problemem związanym ze słabo grzejącymi kaloryferami w domu.

Ciężko o gorszą rzecz w zimie, niż budzenie się w wyziębionym pomieszczeniu. Nie chce się wtedy nawet opuszczać ciepłej pościeli, nie mówiąc już o chęciach do pozostałych czynności. Najczęściej za coś takiego odpowiada zwyczajne powietrze. Jednak to powietrze, jeżeli dostanie się do instalacji centralnego ogrzewania potrafi niezwykle skutecznie ograniczyć jego skuteczność. Zostać ono tam może po napełnianiu wodą rur, ale niejednokrotnie też się dostaje przez malutkie szczeliny, jakich ciężko uniknąć nawet przy starannym montażu.

grzejnik

Autor: JMacPherson
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak bez względu na to, skąd się wzięło trzeba się go pozbyć, bo w przeciwnym wypadku będzie się w zimie marznąć. Głównymi objawami zapowietrzenia są oczywiście zimne kaloryfery, niekiedy w dole są cieplejsze, a na górze zupełnie zimne. Charakterystycznym objawem jest także odgłos bulgotania i przelewania się wody, jaki słyszy się zbliżając się do grzejników. Jeżeli zauważy się któryś z tych objawów to nie pozostaje nic innego, jak wziąć się za odpowietrzanie instalacji.

Wbrew temu, co wielu ludziom może się wydawać, nie powinna to być skomplikowana operacja, zwłaszcza jeśli będzie się miało któryś z nowoczesnych grzejników.

Ciekawy post? Jeżeli tak sądzisz, kliknij bez wahania tu, ponieważ te materiały na pewno również są warte zerknięcia (https://raj-international.net/kontakt/)!

Wiadomości o tym, jak odpowietrzyć kaloryfer można znaleźć dużo w sieci internetowej, można także zapytać kogoś, kto będzie się na tym znał, a jeśli okaże się to konieczne wezwać fachowca, który się (przejdź po tym linku) tym zajmie. Ale w większości sytuacji bez najmniejszych problemów można będzie się tym zająć samodzielnie, a sama czynność nie będzie trudna i skomplikowana.

Nowe kaloryfery mają specjalne mechanizmy, za pomocą których można wyeliminować z nich powietrze. Trzeba lekko odkręcić śrubę w odpowietrzniku aż do ukazania się samej wody, a później dokładnie ją zakręcić z powrotem. Niekiedy trzeba będzie kilka razy powtórzyć operację, szczególnie w domach wielorodzinnych i blokach mieszkalnych, w których nie można wyłączyć obiegu wody. Przy starszych kaloryferach z żeliwa odpowietrzanie polega na niewielkim poluzowaniu jednej śruby przy zaworze, a później jej dokładnym zakręceniu.