W jaki sposób zamontować kaloryfer w kanale i o czym myśleć?

ogrzewanie podłogowe
Podłoga nadaj się nie tylko do poruszania się i dekoracji pomieszczeń. Powoli staje się elementem, w którym montuje się system grzewczy. Dużo lepiej wydaje się przecież zaplanować odpowiednio wcześnie i ukryć niepasujące do dekoracji pomieszczeń instalacje, takie jak właśnie grzejnik. Przed zabraniem się do planowania zainstalowania w swojej podłodze kaloryfera powinno się mieć świadomość, jak zamontować ogrzewanie w kanale, a także jakie są elementarne normy budowy kanału, gdzie umieszcza się kaloryfer?

ogrzewanie podłogowe
Autor: PURMO
Źródło: PURMO
Rozmiar kanału należy przemyśleć już w trakcie wznoszenia budynku, bo w tym momencie da się stosownie przygotować wgłębienie w nawierzchni posadzki. Rozmiary kanału zależą od tego, jakiego rodzaju będzie grzejnik w podłodze i jego mocy, bo to decyduje o wielkości wanny, w jakiej się go montuje. Szerokość wgłębienia musi być równa szerokości wanny i warstwy izolacji cieplnej z boku. Do długości wanny należy doliczyć 2 cm – adekwatnie po 1 cm na rozszerzalność wierzchniej części mniejszego boku wanny z każdej strony. Odczytując na stronach wysokość wanny, powinno się upewnić, czy wlicza ona wysokość ram. Jeśli nie, trzeba ją dodać.

Wannę i grzejnik w podłodze można zainstalować tuż przed wylewkami – . Obręcz wanny musi być oparta na betonie. Ciężar z podwyższenia umieszczonego w ramie przenoszone jest na posadzkę. Śruby na dnie wanny służą wyłącznie do jej ustabilizowania oraz wypoziomowania w trakcie instalacji. Między jej obramowaniem a podłogą
ogrzewanie podłogowe
Autor: TECE

trzeba zrobić dylatację z polisiloksanu lub korka. Wannę montuje się na warstwie podbetonu oraz ocieplenia.

Jeżeli planujemy niewysoki grzejnik, mamy możliwość wyrobić się na wysokości podściółki podłogowej (zwykle minimum 6 cm) oraz termoizolacji (mniej więcej 10 centrymetrów). Wówczas wgłębienie budujemy podczas układania podściółki podłogowej. Jeśli chcemy zastosować wysoki grzejnik w podłodze, może zaistnieć potrzeba zwiększania wgłębienia pod grzejnik już w strukturze chudego betonu, czyli w miejscu przeznaczonym na wgłębienie powinien być wykonany uskok na odpowiedni wymiar.