Wykorzystanie szkła w domu oraz w przestrzeni publicznej

Szklany stół
Szkło jest tworzywem bardzo dobrze znanym wszystkim na co dzień, z którego wykonuje się rozmaite przedmioty. W ostatnim czasie tworzywo to służy coraz częściej jako materiał konstrukcyjny, na przykład do budowy nowoczesnych wieżowców. Większości osób dobrze znana jest podstawowa właściwość szkła, jaką jest jego kruchość.

Szklane schody
Autor: sara~
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie jednak z użyciem rozmaitych innowacyjnych procesów udaje się tę kruchość zmniejszyć. Do procesów tych zalicza się hartowanie szkła, a więc zwiększanie, a następnie obniżanie jego temperatury bardzo gwałtownie. Tak dostosowane szkło przydatne jest właśnie najbardziej do opisanych sposobów wykorzystania w budowie obiektów. Takie szkło można również zauważyć na przykład w przeszklonych windach w galeriach handlowych. Hartowane szkło odznacza się bowiem znaczną trwałością, może więc przyjąć na siebie bardzo duże nawet naciski.

Szkło w domu
W typowym domu znajduje się bardzo dużo elementów wykonanych ze szkła. Jeszcze jakiś czas temu praktycznie w każdym polskim mieszkaniu znajdowała się charakterystyczna meblościanka, do której należała witryna szklana. Oprócz tego w domu chętnie wykorzystuje się przejrzystość szkła. Zwierciadła można znaleźć zazwyczaj w łazience i w korytarzu. Są bardzo pomocne podczas wykonywania codziennych czynności czy higienicznych, czy związanych z ubieraniem się. Poza tym w standardowej kuchni można znaleźć bardzo wiele elementów ze szkła, takich jak przykładowo szklanki, kieliszki i różne naczynia.

Szkło w przestrzeni publicznej
Szkło stosuje się szeroko również poza domami prywatnymi. Spotyka się je chociażby pod postacią przeszklonych wystaw sklepowych. W ten sposób można łatwo poznać ofertę danego sklepu, oglądając jego wystawę. Oprócz tego na znaczną skalę wykorzystywane są także drzwi szklane. Można je spotkać w bardzo wielu obiektach użytku publicznego takich jak chociażby banki i przychodnie medyczne. Dzięki możliwości wyrabiania hartowanego szkła używanie go w obiektach takich jak banki czy lombardy stało się wykonalne. Wbrew pozorom włamanie się do tego rodzaju obiektu poprzez wybicie szyby nie jest proste, a nierzadko jest wręcz niemożliwe.