Branża IT – dlaczego jest faktycznie najlepszym środowiskiem dla freelancerów, a więc wolnych strzelców?

Czasy, gdy zdecydowana większość osób pracowała na etacie – przepisowe 8 godzin już dawno minęły. Dziś stosunek pracy się zmienił, gdyż musiał się przystosować do potrzeb nowoczesnego rynku i pracownicy mają zdecydowanie bardziej elastyczne podejście do wykonywanych przez siebie profesji. Rzeczywiście dużą popularnością odznacza się między innymi freelancing.

freelancer

Autor: markus spiske
Źródło: http://www.flickr.com

Freelancer, a więc wolny strzelec, osobiście wybiera i poszukuje dla siebie zleceń, współpracuje przeważnie z paroma firmami, w oparciu o umowę zlecenie albo o dzieło. Często posiada także własną firmę, dzięki czemu może np. wystawić fakturę. Podstawą tego rodzaju pracy jest fakt, że taka osoba nigdzie nie jest zatrudniona na stałe. Z powodzeniem można stwierdzić, że dziś branża IT jest najlepszym siedliskiem dla freelancerów.

Z jakiego powodu?

Przede wszystkim przez wzgląd na fakt, że taka specyfika pracy pozwala na wykonywanie jej zadaniowo, od konkretnego projektu do kolejnego. Przykładem może być między innymi praca programista. Firmy nie muszą już dzisiaj zatrudniać programistów na stałe i planować etatów, co jest związane z wysokimi kosztami. Wystarczy, że nawiążą współpracę z freelancerem, który będzie pracował wówczas, kiedy zajdzie taka konieczność.

Tym sposobem, dana firma może szukać fachowca w całej Polsce i łatwo wybrać osobę o największym doświadczeniu, doskonałych kwalifikacjach czy optymalnych oczekiwaniach finansowych. Jest to wyjątkowo interesujące rozwiązanie, korzystne też dla pracowników IT, którzy mają możliwość współpracować z cenionymi firmami w całej Polsce nie ruszając się z własnego miejsca zamieszkania.

programista w pracy

Autor: Sylvain Kalache
Źródło: http://www.flickr.com

Podsumowując, freelancer IT może mieszkać nawet w odległej wsi, czy w zupełnie innym kraju, przenosić się kilka razy do roku, a to i tak nie wpływa na jego pracę – zobacz .

Interesuje Cię omawiany artykuł? Jeśli tak, to nakłaniamy do kliknięcia tutaj. To warte uwagi oficjalne źródło (http://www.mocnestronynaturalnie.com/), które także zapewne Cię zafascynuje!

Rzecz jasna, wolni strzelcy nie odnajdą się w każdej branży, ale IT gwarantuje im faktycznie świetne ku temu warunki, więc nie należy się dziwić, że tego rodzaju specjaliści coraz częściej decydują się na pracę na swój rachunek i rezygnują ze standardowego etatu.

Poza tym IT generuje dużo większe zapotrzebowanie na usługi wolnych strzelców. Można przewidywać, że niebawem tego rodzaju model pracy stanie się jeszcze bardziej powszechny i dużo więcej osób będzie decydowało się na pracę w tym charakterze.