Dach odwrócony – najważniejsze cechy i zastosowanie

Dachy odwrócone, zwane także dachami zielonymi, posiadają obecnie wielu zwolenników. Tworzone były zresztą już bardzo dawno temu. Wtedy funkcję ozdobną ze względu na piękno uprawianych tam roślin. Ostatnio ustalono jednak, że tego rodzaju rozwiązanie może generować sporo dodatkowych korzyści.

Nazwa dachu odwróconego pochodzi stąd, że dachy standardowe złożone są z warstwy izolacji, na której umieszczona jest warstwa dowolnego pokrycia dachu. W dachach zielonych () natomiast warstwy te ułożone są odwrotnie. Bierze się to z tego, że trzeba odizolować budynek od nadmiaru wody biorącej się z roślin i środków, którymi są nawożone i podlewane. Zazielenianie dachów zielonych może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy z nich, intensywny, to umieszczenie roślin i pielęgnowanie ich, nadając im preferowaną formę. Sposób ekstensywny to posadzenie roślin i zostawienie ich, by rozwijały się w dowolny sposób.

Jest spory wybór roślin, jakie można uprawiać na dachu. Należy pamiętać jednak, że bardzo dużo zależy od wytrzymałości i nośności dachu. Można przykładowo na takim dachu uprawiać jedynie trawy i mchy. Możliwe jest także posadzenie krzaków i niewielkich drzewek. Rośliny zaliczające się do intensywnych nie powinny być zostawione sa samodzielny rozrost, gdyż w takim przypadku rozrastają się za bardzo. Najważniejszą zasadą przy dobieraniu roślin na dach zielony (patrz też: dach zielony) jest to, że nie powinny one posiadać bardzo rozbudowanych i daleko sięgających korzeni. Oprócz tego można kierować się względami estetycznymi i tym, ile czasu można poświęcić na pielęgnację roślin.

Posiadanie dachu odwróconego pociąga za sobą różnorodne korzyści. Znaczący jest wygląd, dachy takie, zwłaszcza z roślinnością intensywną, mogą wyglądać niezwykle okazale. Ponadto rośliny w takim miejscu pochłaniają wilgoć i filtrują wodę. Sporą zaletą jest także fakt, że rośliny są w stanie pochłonąć niepożądane dźwięki nawet do 50dB, dzięki czemu tworzy się dobrą izolację dźwiękową. Powinno się pamiętać, by przy budowaniu dachu zastosować odpowiednio dobrane i dobrej jakości elementy jak na przykład profile dylatacyjne (). Dzięki temu dach będzie wytrzymały i będzie dobrze spełniał swoje funkcje.