Elewacja domu powinna charakteryzować się nienaganną solidnością. W tym sensie powinniśmy wybrać jak najbardziej odpowiedni produkt

Cegły klinkierowe to najwyższa klasa cegieł elewacyjnych. Są solidne, wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, działanie warunków atmosferycznych oraz ognia, a także grzybów i pleśni. Powierzchnia cegieł klinkierowych jest bardzo twarda oraz odporna na zarysowania, zaś wykończona nimi elewacja przez dziesiątki lat nic nie traci na intensywności koloru.

Klinkier to produkt całkowicie naturalny, jest bowiem wytworzony z naturalnego surowca, którym jest najwyższej jakości właściwie sezonowana glina. Cegły klinkierowe odznaczają się małą nasiąkliwością (nawet poniżej sześciu procent), dzięki temu są też odporne na bardzo niskie temperatury. Zachowują solidność nawet w środowiskach agresywnych, tego typu jak kwaśne deszcze czy smog.

To przykuwający wzrok post, ale oprócz tego zgłąb także inny pokrewny oraz równie nieszablonowy wpis – my zalecamy to omówienie (https://www.linde-mh.pl/pl/Rozwiazania-i-uslugi/Systemy-regalowe/).

Producenci takich cegieł (czyli klinkier elewacyjny) oferują również pokaźny zestaw kształtek uzupełniających, dopasowanych do nich kolorem oraz fakturą, z których wykonuje się gzymsy wrocław, (sztukateriaabakus.pl) podokienniki czy stopnieschodów. Na rynku są także gotowe parapety a także łuki, które pomagają w pracy i pozwalają na estetyczne wykończenie elewacji.

klinkier

Autor: Sascha Kohlmann
Źródło: http://www.flickr.com

dostępne są w różnorakich barwach, w zależności używanego do ich wytworzenia surowca i metody wypalania. Najbardziej popularne kolory cegieł to różnorodne odcienie czerwieni i brązu. Jednakowoż klinkier wytwarza się też w kolorach, jak żółty, biały, ale także czarny. Dostępne są też cegły cieniowane – żółtobrązowe, czerwonobrązowe lub szaroczerwone (). Jeśli zdecydujemy się na jednolity kolor elewacji, powinniśmy pamiętać, żeby przy układaniu mieszać cegły i fasety z kilku palet celem uzyskania równomiernego koloru, bo jedne z nich mogą być bardziej jasne, a inne bardziej ciemne.

Realne jest również zestawianie różnorodnych odcieni jednego koloru lub kilku różnych kolorów cegieł w elewacji. Niektóre jej elementy, przykładowo cokół lub obramienia okien i drzwi, możemy zaakcentować innym kolorem niż reszta elewacji. Cegły klinkierowe w elewacji można również połączyć z innymi materiałami, przykładowo drewnem, tynkiem, szkłem, ale również aluminium albo betonem. Wszystko jest zależne od stylu i klimatu domu oraz od pomysłowości czy wyobraźni architekta, jaki najkorzystniej doradzi, jaki kolor wybrać lub z czym go zestawić. Do wyboru są także różnorodne faktury cegieł klinkierowych. Bardzo często produkuje się gładkie lub ryflowane. proponują również inne cegły jak piaskowane, łamane oraz o nieregularnych wgłębieniach oraz nacięciach.