Jak umiemy wykorzystywać nadarzające się sposobności? Czy jako nacja posiadamy jakieś szczególne właściwości?

Nie jesteśmy zamożnym krajem, nie zarabiamy jakichś dużych pieniędzy, a mimo wszystko, jak zawsze dajemy radę. Taki obraz wyłania się, kiedy pomyślimy o sobie. Jak to jest, że narzekamy, a żyjemy na pewnym poziomie? Może wpływ ma na to nasza determinacja, nasza umiejętność radzenia sobie z trudnymi chwilami, umiejętność pokonywania kryzysów? Być może. Może też tak jest, iż jesteśmy w stanie solidnie gospodarować, lub jak niektórzy wtrącą – kombinować? Też pewnie trochę. Najbardziej istotny jednocześnie wniosek jaki się nasuwa to ten, że po prostu wykorzystujemy nadarzające się okazje.
A okazji takich zbyt dużo nie mieliśmy. Jak spojrzymy na naszą zawiłą historię, to nawet możemy przyznać, że przeważnie mieliśmy bardziej pod wiatr. W czasie, gdy inne państwa mogły się rozwijać, tworzyć swoją państwowość, my byliśmy zmuszeni walczyć z następnym najeźdźcą i toczyć walki o niepodległość. W takim klimacie nie da się stworzyć czegoś mocnego, ponieważ wszystkie siły skoncentrowane są na walkę narodowowyzwoleńczą.

Publikacja, którą właśnie masz okazję czytać to wspaniałe źródło (http://www.blyss.pl/produkty/przyczepy/chlodnie) informacji, jednak jeśli szukasz analogicznych materiałów, to kliknij ten link.

Nie są ważne kwestie ustrojowe, ani prawne, bo jak się nie żyje we własnym kraju, to jakie to ma przełożenie na inne sfery.

Ustrój i prawo w takiej sytuacji nie jest właściwie nasze. Walczy się po prosto o to, by samemu budować prawo, by rządzić we własnym państwie. Obecnie możemy tworzyć swoje życie nie znajdując się pod czyimś panowaniem. To bardzo pożądane, bo zamiast kierować środki na walkę narodowowyzwoleńczą możemy po prostu żyć jak normalni ludzie. Jesteśmy w stanie stawiać domy i mieszkania, kupować sprzęt do mieszkania, brać kredyt na samochód, nie przejmować się jakimiś niebezpiecznymi zdarzeniami. Wiadomo, iż w każdej epoce są możliwe trudne do przewidzenia zdarzenia, jakie są w stanie zakłócić spokój każdej nacji. Mimo wszystko, od tego nie da się uciec, bo w jakimś punkcie na świecie zawsze będzie wojna.

My powinniśmy skupiać się na teraźniejszości i na organizowaniu własnego życia. W ostatnich stuleciach nasi rodacy nie mieli ku temu takich warunków, które my posiadamy teraz. trzeba o tym pamiętać i to doceniać. A że nie żyjemy w idealnym kraju to widzimy każdego dnia. Trzeba się jeszcze sporo nauczyć nim staniemy się w pełni rozwiniętym państwem.