Jak wygląda idea inteligentnych domów, podstawowe zalety wykorzystania takiej technologii

Inteligentne domy to coraz popularniejsze od jakiegoś czasu hasło, jakim chętnie się posługują zarówno firmy zajmujące się wykonywaniem tego typu obiektów, jak i właściciele takich. Jednak dość często wychodzi w rzeczywistości, że nawet jeśli któryś z budynków jest nafaszerowany elektroniką i układami sterowania, to mimo wszystko do miana inteligentnego mu jednak trochę brakuje. Wynika to przede wszystkim z faktu, że podstawową sprawą w domach tego typu jest centralny układ sterujący, który na podstawie informacji z różnego rodzaju czujników sam dopasowuje swoje parametry do oczekiwań mieszkańców.

inteligentny dom
Jeśli w budynku będzie tylko duża ilość różnych czujników i niezależnych układów, to raczej nie będzie on mógł pretendować do miana inteligentnego.

Taka tematyka jest dla pewnych osób dość kontrowersyjna. Jeżeli chcesz poznać inne recenzje na analizowane tutaj zagadnienie, to zobacz więcej w treści.

W praktyce stosuje się do zarządzania sterowaniem wydajne, nowoczesne sterowniki programowalne, a do wymiany informacji pomiędzy danymi elementami uniwersalną magistralę danych EIB / KNX. Przez takie rozwiązania możliwości sterujące są naprawdę bardzo duże, będą zależeć tak naprawdę od fantazji właściciela i możliwości firmy która taką instalację przygotowuje.

W prawdziwym budynku tego typu wszelakie instalacje inteligentnego domu są podłączone do centralnego układu sterowania, dzięki czemu dostrzega on podpięte urządzenia i steruje nimi z uwzględnieniem sytuacji w innych – idź na stronę. Na przykład sterowanie oświetleniem w domu będzie uwzględniało zarówno poziom światła słonecznego za oknem, o czym informacji dostarczą zainstalowane czujniki, ale także to, w jakim stanie są żaluzje.

inteligentny dom

Autor: Inplus PR
Źródło: Inplus PR

Przez uwzględnienie tych wszystkich parametrów i odpowiednim algorytmom układ sterujący sam pilnuje tego, żeby w odpowiedniej chwili załączyć oświetlenie w miejscu, w którym aktualnie przebywają domownicy. Najczęściej z taką instalacją jest również zintegrowany system alarmowy i monitorujący. Dzięki temu w razie konieczności nie tylko domownicy są sprawnie powiadamiani o próbie włamania, przykładowo przy pomocy wysłania smsa na podany numer telefonu, lecz również naśladować obecność mieszkańców, co znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa w budynku.