Jakie kary grożą za posiadanie nielegalnego oprogramowania w przedsiębiorstwie i jakie składki ZUS płaci chlebodawca?

Korzystanie z nielegalnego oprogramowania w przedsiębiorstwie grozi istotnymi konsekwencjami. Za nielegalne oprogramowanie zdoła nam grozić grzywna finansowa, ograniczenie wolności, a także pozbawienie wolności (od trzech miesięcy do pięciu lat). Dodatkowo za nielegalne, pirackie oprogramowanie może grozić również zarekwirowanie wszelkich narzędzi przestępstwa, takich jak na przykład komputery, laptopy, płyty główne i tak dalej., a także zapłata zadośćuczynienia.

oprogramowanie

Autor: http://pixabay.com
Źródło: http://pixabay.com
Jak więc widać kary za nielegalne oprogramowanie w firmie mogą być istotnie ogromne. Nielegalne, pirackie oprogramowanie wolno niezwykle bezproblemowo zidentyfikować, gdyż taki typ oprogramowania nie ma wyśmienitej dokumentacji, instrukcji obsługi, jest też znacznie tańszy od oprogramowania oryginalnego (co to jest legitymacja ubezpieczeniowa). Co więcej numer seryjny częstokroć znajduje się na okładce czy opakowaniu płyty, zaś na samej płycie nierzadko znajduje się kilka przeróżnych aplikacji. Stanowczo wskazane jest pozyskiwać legalne oprogramowanie, niż łamać prawo, bowiem jak już pierwej nadmieniliśmy sankcje karne, grożące za nielegalne oprogramowanie w firmie, są istotnie znaczne.

Pracodawca

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Pracodawca powinien zadbać nie jedynie o stosowanie prawnego oprogramowania (jaka jest wysokość grzywny za nielegalne oprogramowanie w firmie). Prócz tego chlebodawca ma też niemało innych obowiązków.

Jeżeli tego typu tematyka jest dla Ciebie ważna, to śmiało zerknij na serwis (http://www.traple.pl/ustawa-o-artystach/), który bez wątpliwości również przypadnie Ci do gustu!

Należałoby choćby pamiętać o tym, iż legitymacja ubezpieczeniowa została zlikwidowana poprzez ZUS, w związku z tym aktualnie to pracodawca musi co miesiąc dostarczać pracownikom specjalny druk, który potwierdza to, iż są ubezpieczeni. Druk ten potwierdza, że składki na ubezpieczenie są odprowadzane. Oprócz składek na ubezpieczenie chlebodawca musi odprowadzać także inne typy składek. Pracownicy podlegają również przymusowym ubezpieczeniom emerytalnym, chorobowym, oraz także wypadkowym oraz rentowym. Takie składki zus pracodawcy są w części poprzez niego opłacane, na przykład składka na emerytalne ubezpieczenie wynosi 19,52 procent, z czego 9,76 procent jest opłacane przez pracodawcę – jaka wysokość składki zus pracodawcy obowiązuje. A składka na ubezpieczenie rentowe wynosi 8 procent, z czego aż 6,5 procent finansuje pracodawca.