Kiedy ocieplać dom kulkami styropianu, wełny bądź włóknami celulozowymi?

Termoziolacja w granulkach znakomicie sprawdza się w miejscach, które trudno ocieplić matami w sposób pozwalający uchować ciągłość ocieplenia. Przydaje się zarówno do nowo wznoszonych, jak również do remontowanych budynków.
Tym sposobem można ocieplać z trudem przystępne powierzchnie stropodachów i dachów skośnych budowanych z kratowych wiązarów, pod którymi nie będzie użytkowego poddasza.

Wypełnienie styropianem wykorzystuje się również do wypełniania powietrznej szczeliny w murach warstwowych w trakcie ich ocieplania. Często stanowią warstewkę stropu albo podłogi drewnianej.

rynny
Granulatu nie rozmieszcza się ręcznie, ale wdmuchuje z pomocą przeznaczonego do tego celu urządzenia. Izolacji możemy więc nadać dowolną grubość. Prace są prowadzone z reguły wówczas, gdy domek jest już w zamkniętym stanie. Trwają znacznie krócej niż rozmieszczanie izolacji w płytach czy matach. Surowca nie przechowuje się na budowie. Przywozi go załoga wykonująca roboty, natomiast płaci się za niego według rzeczywistego zużycia. Jako izolacje nadmuchiwane w trudno dostępne punkty wykorzystuje się tak granulaty, jak i regranulaty styropianowe. Granulat kulki styropianowe jest to spieniony polistyren – wyrób, którego używa się do wytwórczości płyt styropianowych. Posiada formę sypkich granulek średnicy 2-9 mm. Od sposobu spieniania polistyrenu zależeć będzie waga, jaką uzyska granulat, i jest to zazwyczaj 11-27 kg/m3.

Natomiast reglanulat ze styropianu powstaje z rozdrobnionych styropianowych płyt, więc jego granulki mają nieregularne kształty. Przeważającą frakcją są granulki 5-milimetrowe, zaś wielkość pozostałych jest w granicach od 2 do 10 milimetrów.