Montowanie klimatyzatorów a podatek vat

Klimatyzatory ostatnimi czasy stały się bardzo powszechnie używanymi urządzeniami, zarówno w miejscach pracy, jak i w mieszkaniach. Klimatyzator pozwala na komfortową regulację temperatury wnętrza w którym się przebywa, co jest szczególnie przydatne podczas gorących dni. To jednak nie jest wyłączna funkcja którą mają klimatyzatory. Każde tego rodzaju urządzenie może pełnić rolę wentylatora, a niektóre posiadają także funkcję grzewczą oraz zachowującą we wnętrzu wilgotność na stałym poziomie.

Rodzaje klimatyzatorów

Paragraf

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Klimatyzatory można podzielić na parę najważniejszych kategorii: mobilne, ścienne oraz okienne. Nabywając klimatyzator ścienny albo okienny, trzeba się upewnić, że sprzedawca zapewnia również montaż klimatyzatorów. Klimatyzatory przenośne są o tyle wygodniejsze, że nie wymagają instalacji i można je umieścić w dowolnym punkcie. Tego rodzaju klimatyzatory nie wymagają więc zmian struktury budynku w którym się go montuje, co w wielu przypadkach może być dużą zaletą. Nie są to jednak urządzenia wolne od wad – klimatyzatory tego rodzaju, ze względu na możliwość przenoszenia są droższe od modeli potrzebujących montażu, nie są też tak wydajne jak klimatyzatory ścienne lub okienne.

Maszyny ścienne są stosunkowo sporymi urządzeniami, złożonymi z dwóch elementów – parownika i skraplacza.

Sprawdź bogate w zawartość przydatne materiały (https://www.normbud.pl/), zawierające przydatne informacje na omawiany temat – wejdź więc tu oraz zgłąb wiadomości, które Cię ciekawią.

Parownik jest elementem chłodzącym pomieszczenie, z kolei skraplacz montuje się na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie jest dobre z uwagi na bardzo niski poziom hałasu, jaki klimatyzator wytwarza. Takie urządzenia odznaczają się także najwyższą wydajnością. Jedno urządzenie, dzięki odpowiedniemu montażowi może zmienić temperaturę w całym, nawet bardzo dużym pomieszczeniu. Podstawową wadą urządzeń ściennych jest ich duża cena. Urządzenia okienne są z kolei pozytywnym rozwiązaniem do małego mieszkania czy biura. Cechuje je niska cena i przeciętna wydajność.

Na co trzeba uważać?
Przy wyborze urządzenia klimatyzacyjnego warto zwrócić uwagę na Vat na montaż klimatyzatora. Przy kupnie samego przyrządu podatek Vat jest bowiem znacznie większy, niż przy kupnie klimatyzatora z usługą montażu. W tej pierwszej sytuacji zapłaci się bowiem 23% podatek, tymczasem wybierając urządzenie z usługą montażu zapłaci się jedynie 8%.