Na co zwracać uwagę montując instalację elektryczną w domu

Remontując dom bądź mieszkanie często decydujemy się na wymianę instalacji elektrycznych, grzewczych albo też kanalizacyjnych. Szczególnie w wypadku instalacji elektrycznej taka wymiana musi być należycie przeanalizowana, ażeby nie wyszło, iż na przykład, w którymś punkcie nie ma potrzebnego gniazdka lub gdzie indziej jest ich zbyt wiele. Remontując kompletnie instalację elektryczną przewidujmy, ażeby dokonując potrzebnych zmian, inwestować nie tylko w dobrej klasy przewody, które pozwolą nam bez przeszkód korzystać z instalacji elektrycznej przez wiele lat, ale także zorganizować właściwe rozmieszczenie puszek elektrycznych, wypustów oświetleniowych oraz wydzielonych obwodów do większych odbiorników prądu (którym może być na przykład płyta indukcyjna).

instalacja elektryczna

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze też przy owych pracach pamiętać o tym, żeby od razu podłączyć w pasującym miejscu gniazdo sat (należy dokonać właściwego wyboru). Jest to ważne, ponieważ do takiego kontaktu będziemy przecież chcieli później przyłączyć telewizor czy Internet, przeto nie można ich rozmieszczać w dowolnym pokoju w naszym lokalu czy mieszkaniu.

Czy pragniesz uzyskać nowe dane na opisywany wątek? Jeśli tak, to sprawdź, jakiego typu wiadomości posiada solidna strona, niewątpliwie także Cię zaintrygują.

Jak nie chcemy potem na przykład umieszczać kabla gdzieś pod listwami wykończeniowymi, to weźmy pod uwagę to, żeby kontakt do anteny telewizyjnej była w tym samym pokoju, w którym będziemy chcieli umieścić nasz telewizor.

Tak samo jest w wypadku kontaktu internetowego, które normalnie mieści się w tym samym panelu co łącze anteny telewizyjnej. W tym wszystkim nie zapominajmy również o tym, aby przenigdy nie dać się skusić na jakieś bardzo tanie urządzenia czy okablowanie, bo zawsze lepiej inwestować w coś trochę droższego od cenionego producenta, ale czego możemy być pewni. Wszelkie urządzenia mające certyfikaty oraz gwarancje, które występują u renomowanych wytwórców, dadzą nam przeświadczenie, iż z naszą siecią nie będzie się działo nic złego. A przy tym my będziemy spokojni na wiele lat. Na koniec pozostaje nam jeszcze zamontowanie puszek elektrycznych wraz z kontaktami. W tym wypadku również całość dobrze przeanalizujmy, pamiętając w szczególności o tych sprzętach, które powinny mieć osobne gniazdo wtykowe, do którego nie będziemy mieli niestety możliwości, by coś potem podczepić (tak to działa).

Dlatego też wszelkie lodówki do zabudowy lub płyty indukcyjne powinny mieć osobne gniazdka, by można było bezproblemowo je włączyć i nie być niestety zmuszonym do koniecznego przerabiania wadliwego gniazda. Bardzo istotne jest to w wypadku płyt indukcyjnych, jakie powinny mieć w instalacji elektrycznej łącze trójfazowe, co znaczy, że powinien być osobny przewód ze wszystkimi zabezpieczeniami. Podsumowując, jeżeli jesteśmy w trakcie remontu lub dopiero go planujemy, to pamiętajmy o prawidłowym rozplanowaniu wszelkiego typu kontaktów oraz gniazd tak, żeby potem nie być zmuszonym do często poważnych oraz drogich modernizacji i zmian.