Rozważając te dwa typy izolacji, zestawimy ich plusy oraz wyłonimy wady. Pierwszą różnicą przemawiającą za użyciem pianki jest czas zrealizowania. Izolacja wełną trwa od kilku do kilkunastu dni, a do wykonania potrzebne są dwie osoby, za to ocieplenie poddasza pianką przez dwu osobowy skład możliwa jest do wykonania w jeden dzień. Przy ocieplaniu wełną trzeba szczególną uwagę zwrócić na sposób montażu, aby ustrzec się luk i lokalnych zgnieceń, ściśnięć wełny, ponieważ powoduje to nieszczelność izolacji czy też obniżoną efektywność. Pianka natomiast, dzięki ponad 100 krotnemu rozrostowi, wypełnia każdą lukę i kącik zapewniając 100% szczelności i perfekcyjnąskuteczność izolacji.

Wełna nie przywiera bezpośrednio do miejsca, dlatego do montażu trzeba używać pomocnych elementów, jak na przykład gwoździe, sznurki. Pianka przywiera do każdej pokrywy, nie są więc wspierające dodatkowe rzeczy przy montażu. Ważne, by pamiętać, że bardzo dużym zagrożeniem dla wełny w charakterze izolacji poddasza jest wilgoć, ponieważ po nasyceniu wodą, wełna obniża swe własności izolacyjne. Jeśli chodzi o piankę to najbardziej narażona jest na niechciane efekty w miesiącach zimowych, gdzie w wyniku dużej różnicy temperatur dochodzi do kondensacji pary wodnej oraz wytrącenia wilgotności z powietrza.
Biorąc pod uwagę zarówno ocieplenie poddasza pianką poliuretanową lub wełną mineralną, największą wagę należy zwrócić na jakość wykonania zainstalowania, bo to od tego w głównej mierze zależy, czy wykonana izolacja (cegła izolacyjna) nie zmieni swoich własności przez najbliższe kilkadziesiąt lat użytkowania budynku.