Prawo fiskalne i jego niuanse. W jaki sposób się rozliczać by nie popełnić pomyłki

Kłopoty powiązane z rozliczeniami podatkowymi mogą pojawić się już na samym początku naszych działań z podatkami. Sprawy podatkowe w Polsce mogą bywać maksymalnie zawiłe.

W zależności od kwestii, z czego pochodzą posiadane dochody musimy rozliczać się wszelakimi dokumentami.
Człowiek w hali produkcyjnej

Autor: NASA’s James Webb Space Telescope
Źródło: http://www.flickr.com
Najpowszechniejszy to PIT 37, za pomocą którego rozliczają się osoby fizyczne. Jest to dokument składany przez każdego pracownika w ramach rokrocznego rozliczenia za przychód. Tu trzeba uważać na kilka kwestii. Głównie nie zapomnijmy, że jeśli posiadamy kilka źródeł zarobku to rozliczamy się w kolejnych drukach, które ostatecznie się łącznie podsumowują. Jeśli chodzi o PIT 2016 rok pozostaje bez modyfikacji także, kiedy mówimy o przeliczaniu się wspólnie z mężem/żoną – rozlicz online pit 2016. Tak jak dotychczas używamy dla obojga osób tego samego druku, w którym wpisujemy jedynie jego dane. Tworzenie druku odręcznie wiąże się niestety z błędami w analizie podatkowej. Niezależnie czy rozliczamy PIT 2016 czy inne wcześniejsze na koniec policzmy wszystko razem ponownie.

Następnym drukiem jest PIT 38.

Nie ociągaj się! Jeżeli zaintrygował Cię ów wpis, to na następnej witrynie wyszukasz dalsze newsy (http://grimp.pl/rachunkowosc-firm/zus-place-i-kadry-zielona-gora/) na ulubiony przez siebie opis.

Jest to podatek od dochodów kapitałowych powiązanych z papierami wartościowymi i udziałami w spółkach – rozlicz pit 38. Powinno się pamiętać, że należy go zrobić, kiedy odpłatnie przekażemy nasze udziały. Kruczkiem jest tu to, iż musimy rozliczyć się także z akcji, które otrzymamy. PIT 38 jest połączony bezpośrednio z PIT 8C, który otrzymamy od domu maklerskiego.

W przypadku modyfikacji rachunku w roku podatkowym PIT-8C może nie obejmować całości kosztów nabycia papierów wartościowych. Dobrze wtedy przeanalizować kwoty wychodzące z informacji rozliczeniowej.