Przegląd podstawowych urządzeń oraz instalacji stosowanych do zagwarantowania ciepła i wilgotności w domach.

kominek
Przed laty kiedy domy ogrzewało się przy pomocy pieców, sprawa była prosta. Jak się w tym piecu zapaliło, to było ciepło, a jeśli nie, to panował spory chłód. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej, w dziedzinie zapewnienia odpowiedniej temperatury w mieszkaniach i domach nastąpił bardzo duży postęp. W dalszym ciągu w większości nowo budowanych obiektów montuje się typowe układy centralnego ogrzewania, lecz coraz częściej uzupełnia się je o dodatkowe systemy albo nawet nimi zastępowane.

Przykładowo coraz popularniejsze staje się obecnie ogrzewanie za pomocą kominków. Taki kominek najczęściej umieszcza się w salonie, lecz wytworzone przez niego ciepło można skierować systemem przewodów do pozostałych pomieszczeń, jakie ogrzewa się w ten sposób. Jeżeli ktoś nie chce się bawić w codzienne rozpalanie ognia, przynoszenie drzewa i wreszcie sprzątanie, to może się na przykład zdecydować na kominek elektryczny. Montuje się (oceń) go w takiej samej obudowie, co typowe kominki, ale w miejscu rusztu posiada wkład z wydajną grzałką.

nawilżacz powietrza
Źródło: http://www.airnaturel.pl

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, jakie jest obecnie wykorzystywane w domach i mieszkaniach, jest klimatyzacja. O jej zaletach w lecie nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jednak wiele osób nie ma świadomości tego, że klimatyzatory – wypatrz promocje – doskonale sprawdzają się również w zimie. Większości z nas klimatyzacja kojarzy się z wychładzaniem pomieszczeń, kiedy na zewnątrz są wysokie temperatury.

W zimie systemy te funkcjonują w przeciwną stronę, to znaczy mogą ogrzać wnętrze, i dobrze jest o takiej możliwości pamiętać. Plusem ogrzewania klimatyzacją jest czas reakcji, praktycznie od momentu załączenia dostaje się ciepłe powietrze, a także niskie zużycie energii. Układy klimatyzacji pełnią jeszcze jedną istotną rolę, a mianowicie osuszają powietrze ze zbyt dużej ilości wilgoci. Latem jest to bardzo przydatna funkcjonalność, natomiast w zimie, gdy powietrze jest suche, to może się przydać kolejne urządzenie, czyli nawilżacz powietrza. Przy jego pomocy można zagwarantować odpowiednią wilgotność w powietrzu, co jest bardzo ważne dla naszego zdrowia.