Remont dachu. Wymiana pokrycia dachowego czy jedynie jego naprawa

Gruntowna renowacja dachu to olbrzymi koszt jak też skomplikowane przedsięwzięcie, toteż wielu inwestorów stara się go uniknąć, poprzestając na doraźnych naprawach. Zanim podejmiesz decyzję zastanów się, czy w wyższym stopniu będzie się opłacać reperacja pokrycia, czy może wymiana pokrycia na zupełnie nowe.

Kotwy łączące wszystkie warstwy

Autor: Röben
Źródło: Röben

Koszty wymiany pokrycia dachu są ogromne. Również problemy logistyczne podczas remontu dachu – zabezpieczenie poddasza przed deszczem, wywóz zdemontowanych materiałów – mogą odstręczać. Stąd pokusa prowizorycznych remontów pozwalających troszkę odwlec odnowienie dachu.

By nie popełnić błędów w ocenie, najlepiej poprosić o sukurs zawodowca – dekarza albo nawet architekta, kiedy obawiasz się, że stan więźby dachowej jest niedostateczny. Dekarz pomoże skontrolować stan obróbek blacharskich. Obada szczelność przestrzeni wentylacyjnej a także wspomoże szczegółowiej zlokalizować miejsce przecieku. Konstruktor natomiast wyłapie wszystkie felery więźby i wyda opinię konstrukcyjną. Oceni w niej, czy stara więźba ciągle zachowuje nośność i czy podtrzyma nowe pokrycie dachu.

Najczęściej starczy zdemontować część pokrycia dachu, by dostać się do obróbek blacharskich, i zmienić je czy rozebrać i zestawić ponownie, jednak już prawidłowo. Ten banalny zabieg pomoże zakończyć kłopoty z cieknącym dachem i wcale nie będzie potrzebna wymiana pokrycia na nowiutkie. Jeśli dach jest wykończony dachówką, łatwo będzie wymienić parę zużytych egzemplarzy na nowe, chociaż zachodzi obawa, że będą się wyróżniały na tle pozostałych, bardziej wyblakłych bądź zabrudzonych.

Wierzch z blachy możemy prowizorycznie łatać, np. specjalnymi sznurkami uszczelniającymi.

Ta porządna witryna (https://www.prymat.net/oferta/artykuly-przemyslowe/meble-socjalne-bhp-szkolne/), posiada pokrewne dane na opisywany temat, zatem nie czekaj, a poznaj szczegółowo aktualności na to zagadnienie.

To niemniej jednak zawsze wyłącznie odroczenie większego remontu. Dach można naturalnie wyczyścić, a od czasu do czasu także pomalować. Możemy też wzmacniać więźbę bez demontażu pokrycia, aczkolwiek bywa to niebezproblemowe.

Te wpisy z witryny (http://dkrm.com.pl/pokrycia-dachowe/), które zobaczysz po kliknięciu na ten odsyłacz niewątpliwie będą przydatne – są one godne polecenia i mogą Cię mile zadziwić.

Naturalnie, dotyczy to tych budowli, jakich poddasza nie są użytkowe, i istnieje stamtąd odpowiedni dostęp do więźby dachowej.

ocieplanie

Autor: Stowarzyszenie na Rzecz Systemów
Źródło: www.systemyocieplen.pl

Wymiana pokrycia zawsze jest droga, ale mimo to bardzo często się opłaca. Po pierwsze dom zyskuje na wyglądzie, wyjątkowo gdy stare pokrycie utraciło swój początkowy urok. Przy okazji wymiany pokrycia można też wiele zmienić w dachu, co będzie pożądane również dla funkcjonalności mansardy. To także znakomita okazja, ażeby sprawdzić, w jakim stanie znajduje się wełna mineralna a także cegła klinkierowa wokół komina.