W jakich budynkach można stosować promienniki podczerwieni?

Promienniki ciepła od razu po włączeniu ogrzewają pomieszczenia za pomocą promieniowania podczerwonego. Wydzielane przez nie ciepło jest naturalne, co znaczy, że ogrzewają wnętrza w taki sposób, jak robiłoby to Słońce. Ich użytkowanie jest niezwykle szerokie, dlatego warto zdawać sobie sprawę czym są promienniki podczerwieni i gdzie można ich używać.
Promienniki ciepła dzielą się na promienniki elektryczne i działające za pomocą gazu. Pierwszy z wymienionych rodzajów jest zasilany za pomocą energii elektrycznej, drugi natomiast rozpoczyna działanie po przyłączeniu do niego gazu. Ten sposób często spotykane jest w kioskach i innych niewielkich obiektach, które nie mają możliwości podłączenia prądu. Podłączana jest wtedy do nich butla gazowa. Takie promienniki ciepła są także montowane to ogrzewania pomieszczeń o dużych wymiarach, muszą posiadać jednak wtedy większą moc i znajdować się w dobrym rozstawieniu. Jeżeli natomiast chodzi o promienniki elektryczne, do ich działania potrzebny jest prąd. Elementy grzewcze są ceramiczne lub halogenowe. Co jest bardzo istotne, rozgrzewają się one zaraz po podłączeniu i nie jest potrzebny żaden czas czekania na rozpoczęcie wydzielania wysokich temperatur. Temperatury jakie zdobywają promienniki podczerwieni są niezwykle wysokie, a ogrzewanie ma miejsce przede wszystkim dzięki promieniowaniu. Promienniki ciepła nie ogrzewają powietrza, ale wszelkie przedmioty będące w ich zasięgu. Choć jest to szybki proces i zapewnia naprawdę miłe ciepło powinno się zwracać dużą uwagę na położenie przedmiotów niedaleko źródła ogrzewania, ponieważ promienniki elektryczne są w stanie spalić przedmiot, który leży zbyt blisko. Z tego powodu taki rodzaj grzejników powinno się najbardziej komfortowo stosować w pomieszczeniach, w których nie jesteśmy często (np. w łazienkach). Poza tym należy przypomnieć, że promienniki podczerwieni grzeją jak słońce, z tego też powodu przedmioty, na które nie świecą, będą zimne. O szczegółach zasady działania można przeczytać np. w tym artykule.

Promienniki ciepła są doskonałym rozwiązaniem do grzania większych powierzchni, takich jak hale czy budynki sakralne. Ich wielką zaletą jest to, że zaczynają działać chwilę po włączeniu i szybko wydzielają ciepło. Należy jednak pamiętać, że ogrzewanie jest naturalne, dlatego montowanie promienników na stałe w mieszkaniu może być dla nas niekomfortowe.

Masz chęć zdobyć świeże informacje na określony wątek? To obejrzyj witrynę, na pewno dostarczy Ci mnóstwo pozytywnych emocji i na długi czas zostanie w Twej pamięci.

Jeżeli jednak mamy spore pomieszczenia do ogrzania jest to dobra inwestycja.