Warunki efektywnego wdrożenia systemu Business Intelligence

Obalając mity musimy na wstępie zaznaczyć, że Business Intelligence nie jest technologią informatyczną acz wizją funkcjonowania systemu informacyjnego w przedsiębiorstwie. Podstawową ideą Business Intelligence jest demokratyzacja dojścia do danych w firmie.Ma to doniosłe znaczenie dla zapewnienia poprawnego zarządzania wiedzą.

firma - odbitka

Autor: Prentsa Aldundia
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli idzie o systemy business intelligence atutem jest to, iż informacja nie będzie już tylko w dyspozycji małej grupy pracobiorców, lecz każdego członka procesów biznesowych. Celem ostatecznym takiego stanu rzeczy jest zapewnienie decentralizacji zarządzania a przez to podwyższenie skuteczności działania na poziomie każdego stanowiska pracy jak też całej organizacji przez prosty jak też prędki dostęp do aktualnej oraz wysokojakościowej wiadomości. Naturalnie aby wizja ta mogła być zrealizowana wymagane jest m.in. odpowiednie połączenie właściwych technologii informatycznych pośród których wymienić możemy takie jak na przykład systemy zarządzania bazami informacji, portale informacyjne, technologia OLAP. Wdrożenie systemu BI trzeba rozpatrywać w dwóch głównych płaszczyznach: techniczno-technologicznej oraz biznesowej. Rozwiązania przyjęte na płaszczyźnie informatycznej winny wypływać z zamiarów biznesowych.

Jeśli zaciekawił Cię omawiany temat, to pod tym linkiem (http://ingas.pl/ochrona-przeciwpozarowa-obiektow-dziedzictwa-narodowego/) odnajdziesz więcej podobnych informacji, które zapewne będą warte uwagi.

Istotny jest przy tym właściwy dobór i połączenie technologii – business intelligence – rozwiązania.

Trzeba przede wszystkim unikać sytuacji, jaka niestety często ma miejsce, kiedy wdrożenie Business Intelligence polega wyłącznie na wymianie instrumentów informatycznych. Nadrzędnym celem Business Intelligence jest bowiem przemiana kultury organizacyjnej w obszarze standardów dzielenia się wiadomością. Wdrożenie systemu BI jest więc projektem strategicznym, albowiem wyznacza model funkcjonowania systemu informacyjnego w firmie. Niezbędne jest w takim wypadku aby projekt ten miał umocowanie w zarządzie firmy, który ma świadomość potencjalnych korzyści jakie odniesie firma z wdrożenia systemu.

Rozwiązania Business Intelligence to uproszczenie jak też przyśpieszenie dostępu do informacji, która dotąd była jedynie w dyspozycji informatyków, analityków czy rachunkowych – idź na mój blog.

Pracobiorcy nie muszą wyczekiwać na zestawienia, jakie przygotowują im powyższe służby. Dużą część informacji mogą sami pozyskać z pomocą dobrych, intuicyjnych oraz prostych w obsłudze narzędzi informatycznych i przedstawić w oczekiwanej formie.