Wynajem mieszkania a podatek

Nikt nie pragnie opłacać podatków. Utyskujemy, jednak wyjścia nie ma – płacić trzeba. Jednym z powodów faktu, że nie jest to nasza ulubiona czynność jest fakt, że system podatkowy w naszej ojczyźnie jest dość skomplikowany, po prostu po ludzku się go lękamy. No, jednak czasami warto wziąć byka za rogi i trochę poszperać w necie, a może nam się to opłacić!

Kalkulator

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com
Przykładowo kiedy pożądamy wynająć komuś cztery kąty po babci – powinniśmy od takiej umowy opłacić podatek. Okazuje się, iż mamy tutaj dwie opcje; rozliczenie podatku ryczałtowo albo podatkiem progresywnym. W sieci wyszukamy niemało artykułów fachowych poruszających omawiane zagadnienia, wystarczy w przeglądarce wystukać zwrot: najem skala podatkowa – sprawdź Damdom.

Jednym z przykładów kiedy opłacalne jest wykorzystanie opodatkowania podatkiem progresywnym będzie sytuacja, gdy zrealizowaliśmy w mieszkaniu które wynajmujemy remont – wtedy jego koszta wpisać sobie możemy w tzw. koszty pozyskania dochodu, co w konsekwencji obniży nam podatek. W następnym roku podatkowym przypuszczalnie może nam się w wyższym stopniu opłacić ryczałt – nic prostszego.

To użyteczne opracowanie (http://vacuum-tech.pl/) na pewno okaże się dla Ciebie interesujące, gdyż znajdziesz tam informacje pokrewne do takich, które czytasz tutaj.

Metodę rozliczania zdołamy zmienić, powinno się jedynie w odpowiednim czasie poinformować o tym fakcie właściwy miejscowo urząd skarbowy (do dwudziestego stycznia danego roku podatkowego). Okazuje się przeto, iż najem może być również opodatkowany elastycznie.

Ogólna reguła jest taka, iż siedziby wynajmowane na czas krótszy niż jeden rok lepiej będzie rozliczać ryczałtem, z kolei lokale które planujemy dzierżawić od dwunastu miesięcy i więcej podatkiem progresywnym. Co prawda progresywny podatek będzie wyższy, jednakże przy długim okresie majątek można zaliczyć do środków trwałych i obniżyć podatek przez amortyzację.

Amortyzację oblicza się na podstawie ceny startowej domu, sukcesywnie obniża się wspomnianą wartość o pewien jej odsetek. Wartość ta podwyższa nam koszt uzyskania przychodu.

Nie musimy być wykształconymi ekonomistami żeby ustalić jaka możliwość nam się w wyższym stopniu opłaci, starczy w przeglądarce wbić zwrot podatek za ​wynajem kalkulator (polecamy), i dostaniemy intuicyjne narzędzie jakie ułatwi nam obliczenie należności w obydwu sposobach opodatkowania oraz wybór najkorzystniejszego wariantu.