Zgodne z prawami natury rozwiązania stosowane przy projektowaniu nowoczesnych domów czyli zalety zielonych dachów.

Budowa ściany trójwarstwowej w dwóch etapach izolację z wełny i elewację układa się dopiero po pokryciu dachu
Po zachłyśnięciu się nowoczesnością i technologią ludzie zaczynają wracać do natury. Szczególnie widoczne jest to w budownictwie, gdzie obecne trendy nakazują wręcz, żeby nowe budynki były jak ekologiczne i oszczędne. Dotyczy to na przykład zastosowania nowoczesnych technologii oszczędzających energię, ale także otoczeniu budowli jak największą ilością drzew i krzewów.

Zielony dach
Źródło: www.flickr.com

Jednym z bardziej ciekawych sposobów na zagwarantowanie sobie dużej ilości zieleni jest wykorzystanie powierzchni dachu. Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się w obiektach mających płaskie dachy, a we wszystkich większych miastach będzie ich spora ilość. Konstrukcje tego typu można także zastosować przy budownictwie jednorodzinnym, z tym że tu ograniczeniem będzie nachylenie, które nie powinno przekraczać trzydziestu procent. Mimo faktu tego, że budowa zielonego dachu powiększa ogólne koszty inwestycji, to jednak jego zalety, szczególnie ekologiczne, są niepodważalne. Z tego też powodu dachy zielone zaczęły się cieszyć coraz większą popularnością wśród inwestorów budujących domy i budynki – popularna witryna.

Dachówki bitumiczne Tegola
Autor: www.tegola-polonia.com.pl

Dachy zielone posiadają bardzo dużo zalet. Zieleń, rosnąca na nich bardzo dobrze eliminuje wszelkie hałasy, a także stanowi świetną regulację mikroklimatu. Niezwykle ważne jest również filtrowanie powietrza i produkcja tlenu, szczególnie w dużych miastach ma to naprawdę duże znaczenie. Aby taki dach – czytaj w serwisie – mógł odpowiednio spełniać swoje zadanie, to musi być należycie wykonany. Jeżeli będzie się pamiętać o kilku zasahttp://dkrm.com.pl/pokrycia-dachowe/, to tak zbudowany dach posłuży przez wiele długich lat, przeważnie jest dużo wytrzymalszy niż normalne pokrycia dachowe.

Obecne technologie używające mat wegetacyjnych znacznie ułatwiają montaż i dalsze używanie. Maty takie wystarczy rozłożyć na powierzchni dachu i w zasadzie jest gotowy, zachowując oczywiście wszystkie swoje zalety, a o całą resztę zadba już natura. Jednym z liderów tej technologii jest firma Viacon, producent tanich i prostych w montowaniu zielonych dachów, ciesząca się coraz większą renomą na tym rynku.