Czym jest cena transferowa?

Na rynku działa cała gama przedsiębiorstw międzynarodowych. Po otwarciu granic przez Unię Europejską bardzo dużo przedsiębiorstw powiększyło własną działalność na rynki innych państw. Zlikwidowanie opłat celnych między państwami partnerskimi było bardzo istotnym momentem ożywienia gospodarki całej Europy.

Jeśli jednak spółka produkuje towar i zamierza go sprzedać własnej filii w innym kraju, by ta mogła w sposób legalny sfinalizować transakcję z nabywcą, napotyka na tzw. podwójne opodatkowanie. Obydwie siedziby spółki muszą bowiem zapłacić podatek dochodowy (odmienny dla różnych krajów). Żeby tego rodzaju transakcji dokonać, powinno się określić tzw. cenę transferową dla wszystkich produków. Dobre zastosowanie tego czynnika stwarza opcję dużych oszczędności na podatkach.

Nieuczciwa praktyka

pieniądze

Autor: Japanexperterna.se
Źródło: http://www.flickr.com

Ceny transferowe bywają obiektem nieuczniwych praktyk niektórych spółek. To sam przedsiębiorca decyduje bowiem jaka będzie cena transportu towaru do innego kraju. Specjalne nadmierne obniżanie ceny w kraju, gdzie podatek od dochodów jest wysoki może na pozór dać oszczędności. Należy jednak pamiętać, że w dużej liczbie państw jest to działanie nielegalne i ścigane przez właściwe organy danego kraju (). Po wykryciu nieprawidłowej ceny przez organ kontrolujący, ten określa poprawną cenę rynkową towaru i na jej podstawie nakłada grzywnę na przedsiębiorcę. W celu uniknięcia błędów w ustalaniu cen i tym samym legalnie zaoszczędzić na podatku dochodowym, firmy często zatrudniają wykwalifikowanych pracowników obeznanych w realiach handlu międzynarodowego.

Dlaczego księgowość księgowa w koninie jest istotna?

Bywają przypadki, kiedy to na przedsiębiorstwo zostanie nałożona kara finansowa przez przypadek. Nieprawidłowo oszacowana cena rynkowa to nagminnie powtarzająca się pomyłka w przypadku spółek, które oszczędzają na prowadzeniu księgowości. Dlatego warto korzystać z usług specjalistycznych spółek zajmujących się księgowością dla firm. Opinie na temat takich instytucji można bardzo łatwo sprawdzić w sieci, na właściwych stronach i forach internetowych. Żeby znaleźć odpowiednie biuro rachunkowe, należy w wyszukiwarce internetowej wpisać hasło zawierające miejscowość, gdzie spółka ma siedzibę. Będzie to więc na przykład „usługi księgowe Warszawa”.