Jaki kupić tynk?

Spacerując po swej okolicy czasem podziwiam chaty sąsiadów. Podziwiam sposoby jakimi udało się im pogodzić projekty ogrodu ze stylem budynku. Niewątpliwie istotny jest projekt architekta na bryłę domu, jego dostosowanie do terenu na którym ma stanąć, do tradycji estetycznej lokalnej społeczności.

Nie będzie konweniował zbudowany w Zakopanem budynek w stylu specyficznym dla Pomorza bądź Dolnego Śląska, i na odwrót. Jeśli idzie zarówno o projekt domku jak i odpowiedni do niego projekt ogrodu najlepiej zaufać zdolnym, obeznanym profesjonalistom. Sami możemy dajmy na to wybrać kolor tynków, ponieważ poza odpowiednim stylem architektonicznym ważkie jest żeby zastosować należytą osłonę elewacji. Wybór tynku jest niezwykle poważną sprawą, nie tylko sprawą estetyczną. Ma on przecież spełniać swe funkcje wiele, wiele lat.

otynkowany dom

Autor: ATLAS
Źródło: ATLAS

Poza rolą estetyczną będzie pełnić zadanie nie mniej istotną – powinien ochraniać ściany naszego domostwa przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Odmienne cechy ma tynk zewnętrzny i wewnętrzny, bo stawia się im różne wymogi. Jeden winien podołać zmiennej aurze, drugi wyrównać nierówności, zmniejszyć chropowatość ścian, co może być metodą na przygotowanie ścian do pozostałych prac budowlanych.
[źródło tekstu]

Wybór tynku winien uwzględniać m.in. takie parametry jak wilgoć murów. Jeżeli wiemy że z wilgotnym murem mamy do czynienia, zaprawa tynkarska musi być w dużej mierze przepuszczalna tak, ażeby wilgoć mogła zostać swobodnie odprowadzona. Zarówno tynk zewnętrzny i wewnętrzny winny wywodzić się od tego samego producenta. Przyczyna jest banalnie prosta – każda z fabryk stosuje odrobinę inne specyfikacje, co może powodować po latach różnice w kolorze i przez to popsuć nasze wysiłki.

Kolejne zagrożenie dla schludnego wyglądu naszego domostwa to … ptaki – piękne, przepięknie ćwierkają, ale mają tą wadę, że potrafią zniszczyć naszą nową elewację. Rozwiązanie jest proste, to znaczy wybór tynku powinien paść na te z dodatkiem silikonu. Ewentualnie po otynkowaniu ścian zewnętrznych malujemy je farbą zawierającą silikon.

Prezentowane w tym poście tematy Cię zainteresowały? Jeśli tak, to kliknij ponadto tu – to niezwykle użyteczna strona dla zwolenników takiej tematyki.

Wartość jednostkowa wspomnianego tynku jest duża, ale mamy pewność że zrealizowana w taki sposób elewacja będzie trwała, a barwy niezmienione przez wiele, wiele lat. W rezultacie tynkowanie takowe może okazać się tańsze, gdyż niczego po latach nie będziemy musieli poprawiać.