Czym się charakteryzują pompy ciepła? Co o nich wiemy? Czy pompa ciepła pobierająca energię z gruntu to odpowiedni pomysł?

pompy ciepła
Pompę ciepła wykorzystuje się, aby ogrzać dom ciepłem zebranym z gruntu, powietrza albo zbiorników wodnych. Używanie pompy ciepła jest ekonomicznie uzasadnione, ponieważ napędzana energią elektryczną zazwyczaj jest bardziej oszczędna niż grzejniki elektryczne. Co więcej, jest bardzo nowatorska, działanie jest zautomatyzowane, nie wymaga dodatkowych wspomagaczy, typu paliwo, nie wytwarza więc spalin. W tym artykule skupimy się na jednym rodzaju pomp – pompy ciepła gruntowe.

Takiego rodzaju rodzaju pompa pobiera energię z gruntu, lecz niezbędna jest do tego specjalistyczna instalacja. Wymiennik poziomy wytwarza się z elastycznej rury, jaki należy ułożyć w gruncie w jednej lub dwóch płaszczyznach. Można również ułożyć w spiralę. Aby zyskać jak najbardziej pokaźną ilość ciepła, warto schować ją dość głęboko pod powierzchnią terenu. Jednocześnie warto wiedzieć, że ze względu na koszty wykonuje się to na głębokości trochę większej niż strefa przemarzania. Ta strefa wynosi od 0,8 do 1,4 metra. Ilość ciepła, jakie pobieramy z gruntu tak naprawdę zależy najbardziej od wilgotności gleby.

dom
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.

Czemu tak się dzieje? Gęstość strumienia ciepła w gruncie gliniastym to ponad 30 W/m2, zaś w piaszczystym tylko 10 W/m2. Dlatego też najbardziej odpowiedni efekt energetyczny osiągniesz, gdy ułożysz rurę wymiennika na dnie zbiornika wodnego. Jednakowoż, z powodu mniejszej ilości niezbędnego miejsca i większą skuteczność, bardziej przystosowane od poziomych są wymienniki pod postacią pionowych sond, są to rury umieszczone w odwiertach. Wiadomo, ta inwestycja jest droższa, lecz będzie opłacalna na działkach o dość niskim poziomie wód gruntowych.

W tego typu miejscach na przykład wymiennik poziomy powinien posiadać rzeczywiście bardzo dużą powierzchnię. Z 1 kW mocy grzewczej można zdobyć już z prawie dwudziestu metrów odwiertu, co dodatkowo, jesteśmy w stanie ich zrobić kilka, w tym celu warto je oddalić od siebie, chociaż o 5 metrów.

Jak widać, pompy ciepła gruntowe to niezwykle odpowiedni wybór, miejmy na uwadze jednak, że najbardziej skuteczne wyniki oferują, kiedy zapewnione są najlepsze warunki. Tak więc, jak będziemy wybierać pompę cieplną nie zapominajmy sprawdzić wszystkich detali, które mogą wpływać na koszty i efektywność ogrzewania (odwierty pompy ciepła Katowice) (strona ). Czasem coś pięknie wygląda, ale się nie sprawdza, więc rzeczywiście wszystko powinniśmy podporządkować swoistym warunkom.