Minusy i plusy dachów płaskich, jak da się poprawić funkcjonalność takiego dachu na starym budynku.

Mody na niektóre elementy niekiedy przemijają, aby za jakiś czas wrócić w nowym, lepszym wydaniu. Dokładnie tak właśnie było z dachami płaskimi, które przed kilkoma dekadami święciły szczyty popularności. Lecz po pewnym czasie używania, kiedy się okazywało że ich budowa rodzi sporo problemów, powoli się z nich wycofywano, a miejsce ich zajęły dachy ze spadkiem.

Izolacja dachu

Autor: Röben
Źródło: Röben
Przez kolejne lata trwał taki stan, lecz ostatnie lata to triumfalny powrót dachów tego typu. Przyczyniły się przede wszystkim do tego nowoczesne metody, pozwalające na otrzymanie znacznie lepszej izolacji termicznej i wodnej, bo to właśnie to największym problemem wcześniejszych konstrukcji. A że płaskie dachy posiadają sporo zalet, to trudno się dziwić że znowu zdobywają popularność. Największą ich zaletą są koszty wystawienia, przez to że nie wymagają drewnianej konstrukcji są znacznie tańsze w wystawieniu, a poza tym można wszystko zrobić szybciej. Poza tym znacznie lepiej da się w nich wykorzystać powierzchnię, co przy konstrukcjach ze spadkiem jest trudniejsze – .

Nowo stawiane obiekty z płaskimi dachami już wykorzystują wszystkie techniczne nowości w tym obszarze. Jednak posiadacze starszych budynków, postawionych przed kilkudziesięcioma laty także mogą sporo zrobić, jeżeli będą chcieli poprawić standard obiektu. I w praktyce nie będą to jakieś kosztowne remonty, bo przy dachach płaskich sporo rzeczy można zrobić niedużym kosztem.

W pierwszej kolejności trzeba się będzie przyglądnąć uszczelnieniom, które ma dach. To właśnie problemy z podciekaniem były najczęstszym powodem narzekań właścicieli, lecz współczesne materiały izolacyjne doskonale dają sobie z tym radę.

Jeśli chcesz zgłębić większą ilość informacji na omawiany temat – odsyłam do witryny, gdyż znajdziesz tam dokładne dane, które bardzo Cię zafascynują.

W niejednym przypadku całkowicie wystarczy położenie porządnej warstwy, aby mieć spokój na kolejne kilkadziesiąt lat. Niekiedy tego typu izolacja dachu płaskiego może być połączona z jego ociepleniem, wówczas przy jednym remoncie można będzie załatwić kompleksowo obie sprawy. Jeśli wszystko się dobrze wykona, to dach – http://malesapd.pl/ taki powinien spokojnie wytrzymać wiele długich zim.