Unia Europejska i jej narzędzia finansowe

falgi

Autor: Pawel Kabanski
Źródło: http://www.flickr.com
Unia Europejska otrzymała ostatnio pokojową nagrodę Nobla. Pojawiły się głosy, że prestiżowe wyróżnienie nadano niesprawiedliwie.

Takie uwagi są niesamowicie nietrafione, bo o walorach tej unii międzynarodowej świadczy fakt, że nasz obszar generalnie jest wolny od wojen (nie licząc pewnych państw Bałkan, lecz one do wspólnoty nie należą). Oto 3 kraje, które w trakcie 2 ostatnich wieków odbyły między sobą sporo krwawych konfliktów, zaczęły ze sobą kooperować. Dzieje się tak z paru pobudek.

Primo, administracja zastąpiła ideologiczne rządzenie. Teraz w cenie są technokratyczne organy władzy. Secundo, złączenie polityczne zostało poprzedzone przez zwiększanie współpracy handlowej.

Tertio, mniej zasobne kraje członkowskie są wspierane przez zamożniejszych członków. To bardzo ważne zjawisko, gdyż gros konfliktów miało fundament w sprawach gospodarczych właśnie. To oczywiste, że w biedniejszym kraju prościej o eksplozję nastrojów nacjonalistycznych i konfrontacyjnych.

Zaciekawił Cię nasz tekst? Jeśli tak, to czytaj również (http://koma.pl/uslugi/wynajem-toalet-przenosnych/) o tej samej tematyce na następnej witrynie – odnajdziesz ją w linku poniżej.

A zdemolowana po II Wojnie Światowej Europa groziła eksplozją kolejnego konfliktu, ponieważ finanse publiczne państw były nadszarpnięte latami wydatków na broń.

Fundusze Unijne posiadają fundamentalną funkcję w niwelowaniu nierówności pomiędzy państwami UE. Zostały uformowane z trzech wielkich funduszy: Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu spójności.

Ten pierwszy to w zasadzie dziesięć % całości budżetu Unii Europejskiej. Dorzuca finanse do mnóstwa projektów, które może przedstawić rząd centralny, samorząd terytorialny bądź inne organy władzy.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego wspiera dużo gałęzi rozwoju. Do obszaru jego oddziaływania należy m.in.: gospodarka przestrzenna, konkurencyjność i badania naukowe.

FS to narzędzie, które wspiera kraje, które właśnie przyłączyły się do do Unii Europejskiej, aby PKB zrównał się ze średnią unijną. Z naszego podwórka: Polska miała podczas 3 lat od dnia przystąpienia ponad 4000 000 000 euro.