Wilgotność powietrza na jakim pułapie jest odpowiednia dla ludzi i jak ją można zmierzyć?

Wilgotność na właściwym poziomie w domu, jest to niezwykle istotna sprawa. To od niej w bardzo dużej mierze jest uwarunkowane nasze samopoczucie. Za wysoka wilgotność prowadzić może do dolegliwości górnych dróg oddechowych.

image - firmy

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Może również prowadzić do bólu głowy oraz rozdrażnienia.
Jeśli duża wilgotność będzie się utrzymywała długo, wtedy może pojawić się na ścianach grzyb.

Ten odnośnik do serwisu ekskluzywne schody drewniane prowadzi do niezwykle ciekawej witryny, która ma równie intrygujące informacje na omawiany temat.

Likwidacja grzyba ze ścian nie jest sprawą łatwą. Najlepiej jest dla ludzi, ale również dla biblioteczki z książkami, sprzętu elektronicznego czy też mebli, gdy wilgotność utrzymuje się w granicach od 40 do 60%. Miejsca narażone wyjątkowo na wilgoć to te miejsca, w których są jakieś problemy z wentylacją. Są to więc łazienki oraz miejsca, gdzie suszymy pranie. Wilgotność powietrza możemy zmierzyć mechanizmem pod nazwą higrometr. Najprostszy model, to koszt paru złotych. Urządzenie z zegarem kosztuje kilkanaście złotych. Bardzo znaczącą sprawą przy wybieraniu urządzenia takiego jak osuszacz domowy jest jego wydajność. Wartość tę znaleźć powinniśmy na każdym modelu takiego osuszacza. Jest ona wyrażona w litrach na dobę lub godzinę. Dla niewielkich lokali będzie wystarczający osuszacz o wydajności 10 l na dobę.

płytki ceramiczne

Autor: Ceramika Paradyż Sp. z o.o.
Źródło: Ceramika Paradyż Sp. z o.o.
Cegła

Autor: 7th Groove
Źródło: http://www.flickr.com

Osuszacze można podzielić na kondensacyjne i absorpcyjne. Osuszacze kondensacyjne, są to sprzęty w najwyższym stopniu popularne. Największą efektywność te narzędzia osiągają w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi 30 stopni Celsjusza oraz wilgotność utrzymuje się na poziomie 80%. W takich sprzętach wentylator zasysa powietrze, które jest ochładzane oraz skraplane w parowniku. Powstająca w taki sposób woda trafia do pojemnika. Następnie osuszone powietrze trafia na nagrzewnicę oraz wydostaje się z osuszacza.

Osuszacze adsorpcyjne są polecane w sytuacjach, kiedy powinniśmy osuszyć chłodniejsze pomieszczenia. Wewnątrz tego typu narzędzia znajduje się rotor z wieloma kanalikami, w których znajdziemy substancje silnie higroskopijne czyli żel krzemionkowy albo chlorek litu.