W przypadku jeżeli chcesz odliczać koszty powiązane z zastosowaniem pojazdu w przedsiębiorstwie, powinieneś prowadzić ewidencję

Właściciele zakładów zazwyczaj szukają oszczędności, żeby jak najwięcej zarabiać. Nie każdy orientuje się, że jest ewentualność ewidencjonowania przebiegu pojazdu, przez co można zaliczyć w koszty prowadzenia działalności wydatki powiązane z kupnem paliwa czy eksploatacji auta.

Opłaca się o tym pamiętać, gdyż można na tym dużo zaoszczędzić.
To nie jest trudne
Ewidencja przebiegu pojazdu określana potocznie „kilometrówką” pozwala wskazać ilość przejechanych kilometrów oraz policzyć poniesione z tego względu koszty na benzynę. Taką ewidencję prowadzi się w równym stopniu dla celów podatku dochodowego, jak również Vat, ale należy spełniać określone warunki. W przypadku podatku dochodowego uwzględnia się pojazdy, które nie zostały uznane za środki trwałe przedsiębiorstwa. Takim samochodem może być zarówno wóz właściciela firmy, jak także pracownika.

Pragniesz ciągnąć dalej wciągającą lekturę? Więc nic nie stoi na przeszkodzie – kontynuuj spa kraków na kolejnej witrynie.

By móc otrzymać zwrot kosztów z tego względu, trzeba prowadzić niesamowicie staranną ewidencję, ale nie potrzeba się tego obawiać, bo obecnie można skorzystać z bardzo funkcjonalnych programów i aplikacji, które pomagają prowadzić taką ewidencję szybko oraz łatwo.

Ewidencja przebiegnie łatwo i szybko
wyobrażenie - firma

Autor: Ministerio Bienes Nacionales
Źródło: http://www.flickr.com
Ewidencja przebiegu pojazdu z dobrym programem nie przysporzy kłopotu, ale trzeba przypilnować, by wszystko bardzo szczegółowo opisywać. Przepisy regulują, co powinno być w tego typu dokumencie, jak również kto musi potwierdzić go podpisem. Ewidencja przebiegu powinna zawierać takie szczegóły, jak numer, dane osoby używającej wozu, numer rejestracyjny i wielkość silnika, opis trasy, cel wyjazdu oraz datę, jak też ilość rzeczywiście przebytych kilometrów, stawkę za kilometr oraz pełną kwotę stanowiącą pomnożenie liczby przejechanych kilometrów przez stawkę. Trzeba pamiętać, że stawka za kilometr zależna bywa od pojemności silnika samochodu i regulowana stosownymi przepisami.

W wypadku, jeżeli właściciel przedsiębiorstwa zdecyduje się skorzystać ze specjalnego systemu do wykonywania ewidencji, wystarczy że wprowadzi dane do właściwych rubryk, a potem wydrukuje formularz i złoży podpis.
Podobna ewidencja pomaga ograniczać wydatki powiązane z działalnością, więc opłaca się ją prowadzić. Potrzeba również pamiętać, że przepisy bardzo często się zmieniają, więc powinno się to śledzić.