Czym są kleje poliuretanowe?

Zdarza się, że w domu zastaje nas niespodziewana usterka. Bywa też, że nasze mieszkanie, plac zabaw, czy nawierzchnie poliuretanowe, bardzo chętnie dostosowalibyśmy do swoich, często wygórowanych, wymagań. Wtedy naszym wybawieniem może stać się klej poliuretanowy.

Można dokonać podziału klejów na wiele podgrup, ale na pewno najważniejszy wśród nich jest podział na które mają budowę jedno- bądź dwuskładnikową. W zależności od naszych potrzeb profesjonalne wykorzystanie jednej z tych grup umożliwi wymierne i szybkie efekty w mieszkaniu lub jakimkolwiek innym obiekcie.

Woodfix D3 firmy Den Braven

Autor: Den Braven
Źródło: Den Braven

Różnice dostrzec można w praktycznym wykorzystaniu. Kleje poliuretanowe jednoskładnikowe, to kleje natychmiastowego zastosowania. Kiedy zniszczymy elementy wyposażenia, dodatków, czy mebla – warto je zastosować. Mogą być również pomocne w przypadku wygłuszania i uszczelniania, np. garażu lub piwnicy na wyciszoną salę prób dla zespołu. Nie jest problemem to, by zainstalować płyty (zobacz: płyty pet) i elementy drewniane, używając kleju poliuretanowego. Z łatwością zamocujemy też wełnę mineralną czy płachtę blachy dachowej. To oczywiście tylko niektóre z możliwości wykorzystania.

Kolejna grupa klejów odnosi się do zastosowań ekstremalnie wytrzymałych i mających swoje zastosowanie w przemyśle lub nawierzchni sportowych czy placów zabaw, gdzie priorytetem nie jest czas, a siła i pewność zastosowania. Stworzony w oparciu o dwa składniki klej poliuretanowy to połączenie polioli i izocjanian, które stawiają na trwałość wykonania i wiązania. Dzięki takiej mieszance prostszym staje się zaawansowane montowanie szyb w samochodach pancernych, czy mające swoje zastosowanie w przemyśle sklejanie klejem poliuretanowym powierzchni wielkoformatowych, unikając wykorzystywania specjalistycznych pras.

EASY Soudabond

Autor: Pegasus PR
Źródło: Pegasus PR

Ponadto, z masy tej wykonuje się także profesjonalne nawierzchnie sportowe, nawierzchnie placów zabaw, czy pomieszczeń gospodarczych. Poprzez wykorzystanie mas poliuretanowych zyskujemy wytrzymałość wykonania, w rozłączności z warunkami pogodowymi i intensywności wykorzystania, ale i bezpieczeństwo. Wylanie powierzchni poliuretanowej chroni jej użytkowników, np. sportowców czy biegnące dzieci przed nieuniknionymi upadkami i kontuzjami.